Sadık Şimşek

Sadık Şimşek

Gençlerin beklediği müjde! Bedelli askerlik ve KYK borçlarına af

Türkiye kritik bir dönemden geçiyor. 24 Haziran erken seçimleri gerek iktidar
gerekse muhalefet açısından oldukça önemli.

1 Oy önemsiz olabilir diyenler çıkabilir ya değil artık! 16 Nisan tarihi referandumundan sonra 1 oy bile çok önemli hale geldi.

Yüzde50+1 Oyu alan Artık yönetimde söz sahibi olur. İster muhalefet olsun ister iktidar.

Ama toplum şu sıralar hükümetten çeşitli müjdeler bekliyor. Bunlardan bazıları ardı ardına gelmeye başladı.

Mesela Emeklilere bayram öncesi 1000 lira civarı bir ikramiye müjdesi
İmar Affı..
Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar kurulu toplantısında ardı ardına şu müjdeleri verdi..


"Vergi, harç, SGK borçları yeniden yapılandırılacak. Vergi ve prim alacakları ile trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.

Yaşlı aylığı üç ayda bir toptan ödeniyor. 266 TL olan aylık ödemeyi 500 TL'ye çıkartıyoruz.

Kaydı silinen üniversite öğrencilerine teröre bulaşmamış olmak şartıyla  bir kereliğine dönme imkanı veriyoruz diyor sayın Başbakan Binali Yıldırım..

Peki Ama Şimdi iki müjde daha verilse olmaz mı ?

Örneğin Sayıları yüz binleri bulan ve Bedelli Askerlik talebi olan gençler. Bu konuda endişeli olmalarına hak veriyorum.

Her ne kadar muhalefet çeşitli dönemlerde Bedelli askerlik yasası ile ilgili meclise teklifler veriyor olsada şu dönemde çıkarılacak bir bedelli yasasına karşı çıkacak ve en sert muhalefeti yaparak seçim meydanlarında bunu malzeme olarak kullanacaktır.

Dolayısıyla hükümetin bu konuda ki bir müjde için seçim sonrasını beklemesi oldukça mantıklı.

Ki sosyal medyada bu isyanını ardı ardına dile getiren ve yetkililere ulaşarak çözüm bekleyen bu gençler bilsinler ki seçim sonrası süratla bu konuyada yetkililer bir çözüm getirecektir.

Profesyonel orduya geçişin hızlanacağı yeni dönemde de bu konular dikkatli bir şekilde ele alınacak ve bu gençler de bu isyanlarına bir çözüm bulacaklardır.

Hükümetin Gençleri ilgilendiren ikinci müjdesi ise KYK Borçlarına af ve bu borçların silinmesi müjdesi olmalı.

Bu girişime muhalefet emin olun muhalefet etmeye cesaret bile edemez. Ve alınacak bu karar milyonlarca gencin 24 Haziran'da sandıkta kullanacağı oyada iktidarın hanesine artı olarak yansır.

Kim kızarsa kızsın kim isyan ederse etsin AK PARTİ'li olmayan çevremde yüzlerce genç AK PARTİ böyle bir girişim yapsın 24 Haziran günü kesinlikle oyumu AK PARTİ'ye veririm diyor.

Yaptıkları reformlarla uzun vadeli bir şekilde Türkiye'de hep ilkleri başaran AK PARTİ bir çok gencinde emin olduğu gibi KYK borçları konusunda da muhtemelen bir kolaylık sağlayacaktır.

Şu açıktır ki “Her yıl yüz binlerce öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu’nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun oluyor. Bu borçlar mezun olduktan sonra 2 yıl bitiminde ödenmeye başlanıyor. Eğer bu ödeme yapılmamışsa üzerine gecikme zammı ekleniyor. Genç işsiz sayısının oldukça fazla olduğu bir dönemde iş bulamayan gençler bir de bu KYK borçları nedeniyle manevi olarak gerçekten de büyük çöküntü yaşamaktalar. Birde bu borçluların erkek olması ve askere gitmeleriyle birlikte; 1 yılda çalışamayacaklarını düşündüğümüzde maalesef bu borçlar katlanarak artıyor.  Bu Kredi borçları silinerek verilen bu kredilerin karşılıksız olmasını isteyen bu gençlerin sesine bence hükümet bir kulak vermeli.

Ne dersiniz 24 Haziran öncesi böyle bir müjde gelir mi ki ?.. Bekleyelim ve görelim..

Sadık Şimşek : instagram : www.instagram.com/gidilesinet 

Twitter : www.twitter.com/simsekresmi

Önceki ve Sonraki Yazılar