• BIST 105.520
  • Altın 380,968
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 18 °C

Gençlik ve Değişim Derneği 400 Gencin Avrupa Hayalini Gerçekleştirdi

Gençlik ve Değişim Derneği 400 Gencin Avrupa Hayalini Gerçekleştirdi
Merkezi Diyarbakır'da bulunan Gençlik ve Değişim Derneği, kurulduğu günden bu güne dezavantajlı 400 gencin Avrupa hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Gençlik ve Değişim Derneği, kurulduğu günden bu güne dezavantajlı 400 gencin Avrupa hayalini gerçeğe dönüştürdü.

2009 yılında kurulan Gençlik ve Değişim Derneği'nin, son 8 yılda 21'i AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı 3'ü Alman Ulusal Ajansı tarafından bir proje ise Gençlik Köprüsü Türkiye ve Almanya tarafından desteklendi. Desteklenen projeler kapsamında maddi durumu yetersiz dezavantajlı 400 genç, Avrupa'ya gitme fırsatı buldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Gençlik ve Değişim Derneği Başkanı Umut Suvari, Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen projelerin büyük çoğunluğunun Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri iken diğer projelerinin birçoğunu uluslararası eğitim kursları, seminerler ve gençlik değişim projelerinden oluştuğunu söyledi. Suvari, "Bu projeler sayesinde Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen yüzlerce genç Diyarbakır'da uluslararası etkinliklere katılım sağlamıştır. Kabul edilen projelerimiz dışında derneğimiz, Avrupa'nın neredeyse tüm ülkelerinde ve ayrıca Rusya, Ukrayna, Norveç gibi AB içerisinde yer almayan ülkelerin projelerinde de yer almıştır. Bugüne kadar 68 farklı uluslararası projede ortak olarak yer almış olup, bu projeler sayesinde 400'ün üzerinde genci Avrupa'daki projelere dahil etmeyi başarmış bulunmaktayız. Bu gençlerin büyük bir çoğunluğu daha önce hiçbir uluslararası projede yer almamış, hiçbir yurt dışı tecrübesi bulunmayan gençlerden oluşmaktaydı. Bu projeler sayesinde, gençler hem uluslararası bir tecrübe kazanmış, hem yabancı dillerini geliştirme fırsatı bulmuş, hem de birçok ülkeden farklı gençlerle dostluk ilişkileri kurmuş bulunmaktadır. Yine bu projeler sayesinde, birçok genç daha kolay istihdam edilme fırsatı bulmuştur. Bizler sadece gençlerin Avrupa'ya gidip gelmelerinden ziyade, döndükten sonra da sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak yer almalarını desteklediğimizden dolayı projelerimizde yer alan gençlerin büyük bir çoğunluğu gerek derneğimizin gerekse de farklı sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında aktif olarak yer almakta ve gönüllülük esasında tüm çalışmalara katkı sunmaya çalışmaktadırlar" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim