Genital Bölgedeki Tüyleri Alırken Dikkat Edin. Yapılan Hata Hasta Edebiliyor!

Genital bölge temizliği büyük önem taşımaktadır. Bu bölgeyi temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Uzmanlar tarafından yapılan bu uyarıları sizler için derledik

Genital Bölgedeki Tüyleri Alırken Dikkat Edin. Yapılan Hata Hasta Edebiliyor!
Yayınlanma Tarihi : 30 Ocak 2021 20:25

Genital bölge temizliği büyük önem taşır. Ve en hassas bölgelerden birisidir. Bu yüzden genital bölge temizliğinde dikkat etmemiz gereken bazı sağlık uyarıları var. Uzmanlar tarafından yapılmış olan bu uyarıyı dikkate alıp bu bölgeyi temizlerken ona göre dikkat etmelisiniz.

İşte Genital bölge temizliğinde herkesin bilmesi gereken uyarılar! Uzmanların bu uyarısına kulak verip dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. İşte genital bölge temizliğinde herkesin işine yarayacak o sağlıklı bilgiler

Ergenlik döneminden itibaren çıkmaya başlayan tüylerin temizliği oldukça önemli. Eğer gerektiği kadar hijyen ve temizlik kurallarına özen göstermiyorsanız kötü koku, akıntı, sancı ve kistlerin oluşması kaçınılmaz. Öte yandan doğru çamaşır seçimi de oldukça önemlidir. Gelin hep birlikte doğru genital bölge temizliğine bir göz atalım.

Genital Bölge İçin Günlük Bakım ve Banyo Bakımı

Öncelikle genital bölgenizi temizlerken kendi nemli yapısını bozmamaya dikkat edin. Çünkü, genital bölgenizin kendine has nemli yapısında bulunan yararlı bakteriler sayesinde sizi mantarlara karşı ve diğer oluşabilecek rahatsızlıklara karşı korur.

Banyo esnasında ise genital bölge için üretilen ürünleri tercih edin. Alacağınız genital bölge temizlik ürününü bir doktora danışın. Eğer sizde hangi maddenin yararlı veya zararlı olduğunu biliyorsanız ürünün içeriğine dikkat edin. Temizlik ürünlerinin içeriğinde bazı etken maddeler o bölgede bulunan yararlı ve koruyucu bakterileri öldürebilir. Bu da bir çok rahatsızlığı başınıza dert edebilir.

İç Çamaşırı Seçimi ve Kıl/Tüy Temizliği

İç çamaşırı seçerken ilk tercihiniz her zaman yüzde 100 pamuklu ürünlerden yana olsun. Genital  bölgenizin terlememesi ve nefes alması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sizi çok sıkan kıyafetlerden de kaçının.

Öte yandan genital bölge için kıl/tüy temizliği de önemli noktalardan biridir. Genital bölgede uzamış tüyler mikrop kapmanıza neden olabilir. Kıl köklerinde oluşan bakteriler mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Özellikle regl döneminizden önce mutlaka tüy temizliğini yapın. Böylelikle regl dönemin oluşabilecek kötü kokuların önüne geçmiş olursunuz.

Eğer genital bölge temizliğinizde jilet kullanıyorsanız tahrişe ve özellikle meydana gelebilecek yaralanmalara karşı dikkatli olun. Bu bölgede açılan yaraların iyileşmesi zaman alır. Oluşan yaralanma sonucu iltihap kapmak olasılığınız artar. Bunun önüne geçmek yada riski azaltmak için çok bıçaklı ve jel dokulu jiletleri tercih edin.

Eğer ağda ile genital bölgenizdeki tüyleri temizliyorsanız mutlaka tüylerin çıkış yönüne dikkat edin. Öte yandan ağda bezini çekerken de uyguladığınız gücü ayarlayınız. Ağda bandını çok sert çektiğiniz takdirde tüyleri kırabilirsiniz. Bu da tüylerin tekrardan uzaman aşamasında batıklara neden olabilir. Ayrıca ağdayı çok sıcakken genital bölgenize uygulamayın. Sıcak ağda, yanma ve su toplama gibi bir çok rahatsızlığa neden olabilir.

İlgili Haberler