Gerçek bal nasıl anlaşılır? Sahte balı anlamak işte bu kadar basitmiş.

Bal Dünyadaki en sağlıklı besin türlerinden birisidir. Gerçeğinden ayrılması her geçen gün zorlaşan sahte balı nasıl tespit edebileceğinizi biliyor musunuz? Bal uzmanından işin sırrı...

Gerçek bal nasıl anlaşılır? Sahte balı anlamak işte bu kadar basitmiş.
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2021 10:00

Sahte bal üreticileri artık öyle yöntemlere başvuruyorlar ki gerçeğinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Alınan her balı laboratuvar ortamında test ettirerek tüketme gibi bir şansımız da olmayınca kendi yöntemlerimizle ayırt etmeye çalışıyoruz.

Özellikle bu sene alınan mahsulün az olması sebebiyle Gürcistan ve Rusya üzerinden kestane balı getirilmeye başlandığını belirten uzmanlar, O bal test edildi ve gerçek çıktı ancak bu sene bal az sahtekarlara karşı dikkatli olmak gerekir diyerek gerçek balın nasıl anlaşılacağını anlattı.

Uzmanından Doğal Balı Ayırt Etme Yöntemi

Balın gerçek olup olmadığını anlamanın basit yolları da var elbette.

  • Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir.
  • Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir.
  • Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesi balın hakiki olduğunu gösterir.
  • Soğuk havada donmayan bal sahtedir. Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır.
  • Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır.
  • Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fala keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır.
  • Balda hafifte olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.

Balın doğal olduğu nasıl anlaşılır?

Baba mesleği olan arıcılıkla 10 yaşından beri iç içe olan Recep Çelik (37) Uşak'ta da 25 yıldır bu sektöre hizmet veriyor. Çelik, tamamen doğal olan karakovan balı ile piyasada ucuza satılan diğer balları nasıl ayırt edilebileceğini örnekleriyle anlattı.


Karakovan balının her şeyiyle beraber insan vücuduna şifa olduğunu vurgulayan Çelik; "Diğer ucuza satılan balların içinde şeker ve glikoz vardır. Karakovan balında bunlar yoktur ayrıcı mum da yoktur. Yani siz petekli balı yedikten sonra ağzınızda sakız gibi madde kalıyorsa bu yapay bir malzeme olan mumdur, karakovan balında bu mumu da arı yapar yani doğaldır ve ağzınızda erir. Bir de en basit olarak şöyle anlayabiliriz; İnsan balı yediği zaman boğazda bir yanma olur eğer bu yanma oluyorsa bilin ki bu balda bir katkı var. Doğal olan bal hiçbir zaman boğazı yakmaz. Şeker hastası yediği zaman rahatsız olmaz. Bazı şeker hastalarım var günde 5 sefer insülin vursa bile yediği baldan rahatsız olmuyor." şeklinde konuştu.

"Bu sistemde tel yok, içinde mum yok tamamen doğa"


Çelik, karakovan balının önemli özelliklerinden biri hakkında da şu bilgileri verdi; "Daha önceleri, babam zamanında bunu daldız içerisinde yaparlardı. Şimdi o daldızlara bakmak zor olduğu ve içindeki arı öldüğü için şimdi bu sisteme çevirdiler. Bu sistem de tel yok, içinde mum yok tamamen doğaldır, peteği de arı kendisi yapar. Kovandan peteği kopardığınızda hiç zorlanmazsınız. Tamamen arını yaptığı bir baldır. Bunu yemek şifa. Ama fenni kovan balı siyah da olsa kara kovan balı değildir, bazıları bu balları kara kovan balı diye satıyorlar. Siyah beyaz bal arasında hiçbir fark yoktur. Siyah bal anaç arının yaptığı baldır, beyaz olan da oğul balıdır. "

"Karakovan balının süzmesi olmaz" 


Vatandaşın balı yediğinde ağzında mum kalıp kalmadığına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Çelik karakovan bal ile fenni kovan bal arasındaki diğer farklılıkları şu şeklide sıraladı; " Sakız gibi bir mum ağızda kalıyorsa yapay bir petek olduğunu gösterir. Görünüşünde de bal petekleri komple doluysa, bunu arı nasıl doldurur? Bunu şekeri vereceksin arı dolduracak. Ama karakovan balında peteklerin hepsinin dolu olduğu görülmez hep yarımdır. Bunlarda hiç arıya bakım olmadığı için bütün petekleri dolduramıyor. Bir de bunu içinde tel yoktur. Diğer fenni kovan balların içinde tel vardır. Mumu tutturmak için balın içine tel koyarlar. Fiyatları da yüzde yüz farklıdır.

Fenni kovandan yılda 3 sefer bal alırsın ama karakovanda yılda 1 sefer alabilirsin. Bir de Karakovan balının süzmesi olmaz. Çok iyi balcılık yaparsın kendin eritirsin saklarsan ancak bu şekilde olur yoksa kara kovan balının süzmesi olmaz, zaten petek arının kendi mamulüdür. Süzme kara kovan balı diye satılan balları vatandaşlarımız itibar etmesinler. Ucuz ballara mesela 10 liraya 15 liraya mahallelerde, cami önlerinde satılan ballara rağbet etmeyin. Biraz fazla verin, bal için şifa için. Şifa Allah'tan gelir arı bize değil de kendisine çalıştığı için en iyisini toplamaya gider. 15-20 liraya aldığınız ballarda muhakkak şeker vardır" 

Kaynak: ULUSALPOST - İHA

İlgili Haberler