Gerçek ve Hileli Baklava Nasıl Anlaşılır? Baklavayı Isırdığınızda Eğer...

Gerçek ve Hileli Baklava Nasıl Anlaşılır? Baklavayı Isırdığınızda Eğer...

İyi baklava nasıl olur? Bir görüşte ve tek sefer tadımda baklavanın iyisini anlamak için işin uzmanından görüş almak önemli. Otuz senedir sektörde olan isim baklavanın iyisinin nasıl anlaşılacağını paylaştı.

Otuz senedir sektörde faaliyet gösteren Ayıntab Baklavaları'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Levent Aktaş iyi baklavanın nasıl olacağını aktardı. levent Aktaş'ın belirttiğine göre iyi baklavayı anlamak için rengine, görüntüsüne ve tadına bakmak gerekiyor.

İl olarak baklavaya şöyle bir bakın

Gaziantep'in harika lezzetlerinden baklavanın türlü türlü incelikleri bulunmakta. Şerbetinden yufkasına, şeker oranından pişme süresine uzmanlık gerektiren baklavanın iyisini yemek için ilk olarak görüntüsüne bakmak gerekiyor. İyi baklava ilk bakışta kırmızı olmalıdır. Nar gibi kızaran baklavanın dilim ve katmanlarına bakıldığında ise kuruyemişin ayrı bir katman olması ve yufkaların tel tel olmaları önemli. Eşit miktarda üst kısım ve aslı kısımdan yufka döşenmesi gereken baklavanın tadı da kendini ele vermektedir.

Her şey şekerde bitiyor

Baklavanın tadına bakıldığında ise şeker oranının önemi büyük. İyi baklavayı kötüsünden ayıran bir özelliği de şeker oranı ve şekerin türü. Eğer baklava ertesi gün ya da bir kaç gün sonra rengini değiştirerek şekerlenmiyorsa bunun anlamı baklavanın rafine şekerden yapılmış olması. Raf ömrü uzatılan rafine şeker baklavayı on gün boyunca aynı görüntüsünde tutmakta. 

Orijinal şeker kullanılması gereken baklava bir kaç güne rengini atar. Bu sebeple ne kadar erken yenilirse o kadar iyidir. Ancak süre uzarsa baklavayı yemeden önce mikrodalgada biraz ısıtmak gerekmektedir. 

Mevsime göre değişiyor

İyi baklavanın kışın soğuk havadan yazın ise sıcaktan korunması gerekiyor. Buzdolabı yerine ortalama oda sıcaklığında saklanması daha iyi olacaktır. Levent Aktaş, kış şartlarında ve yaz şartlarında şerbetin pişme süresinin değiştiğine dikkat çekti. Özellikle şerbetin baklavanın kaderini belirleyen unsur olduğunu beliren Aktaş, iyi baklavanın bu nedenlerle çok zor yapıldığına işaret etti.

Yufkayı makine yapamaz...

Baklavanın yufkasının da önemli olduğuna dikkat çeken Aktaş'ın aktardığına göre hamuru mutlaka sert buğdaydan üretilmelidir. Yufka makinelerinin kesinlikle el emeği  ile karşılaştırılamayacağını kaydeden Aktaş, makinenin yaptığı baklava ile insanın yaptığı baklavanın kesinlikle karşılaştırılamayacağını dile getirdi.

İlgili Haberler