’Gezi Fenomeni’ yazarına Erdoğan’a hakaretten ceza

’Gezi Fenomeni’ yazarına Erdoğan’a hakaretten ceza

’Gezi Fenomeni’ kitabında duvar yazılarına ve sloganlara yer veren yazar Erol Özkoray ve kitabın yayınevi, o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle 10 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi.

Gezi olaylarıyla ilgili yazdığı ‘Gezi fenomeni’ adlı kitapta o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yazar Erol Özkoray ve yayınevi hakkında 100 bin liralık tazminat davası açılmıştı. İstanbul 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya davalılar Erol Özkoray ve yayınevi ile avukatları katılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ise avukatı Ferah Yıldız temsil etti. Duruşmada söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız davanın kabulüne karar verilmesini talep etti. Avukat Yıldız, delillerin toplanmış olduğunu ve uzlaşma istemediklerini belirterek, “Söz konusu kitapta birden fazla hakaret içeren söz yer almaktadır” dedi.

Davayı kısmen kabul eden mahkeme, davalılar Erol Özkoray ve yayınevinin 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faiziyle birlikte, 10 Bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

ÖZKORAY 11 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Gezi olayları ile ilgili hazırladığı kitapta duvar yazılarına ve sloganlara yer veren Erol Özkoray hakkında Erdoğan’a ’hakaret’ suçlamasıyla dava açılmıştı.

Özkoray, 2 Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, ’basın yoluyla alenen hakaret’ suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme hükmün açıklanmasını beş yıl süreyle erteledi.

(İHA)