• BIST 93.173
  • Altın 226,050
  • Dolar 5,4398
  • Euro 6,1969
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 4 °C

Gölyaka’da Çam Kese Böceği İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor

Gölyaka’da Çam Kese Böceği İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor
Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki ormanlarda çam ağaçlarına arız olan Çam kese böceği (Thaumetopoea Pityocampa) ile Mekanik ve Biyolojik...

Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki ormanlarda çam ağaçlarına arız olan Çam kese böceği (Thaumetopoea Pityocampa) ile Mekanik ve Biyolojik mücadele çalışmaları devam ediyor.

Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü, Gölyaka Orman İşletme Şefliği sınırlarındaki ormanlarda bulunan sarıçam ormanlarında Çam kese böceğinin tespiti ardından hazırlanan mücadele raporu doğrultusunda Gölyaka Orman İşletme Şefliği toplam 110 ha Sarıçam sahasında Çam kese böceği ile mücadele çalışmalarının tamamlandı. Gölyaka Orman İşletme Müdürü Mevlüt Arslan, Mekanik ve Biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında çam ağaçlarında böceğin oluşturduğu keseler uzun makaslarla kesilerek Çam kese böceği yırtıcısı olan böceklerin çoğalmalarını sağlamak üzere önceden hazırlanan etrafı su ile çevrili adacıklarda toplandığını ayrıca Çam kese böceğinin yoğun olduğu ormanlarda Böcek yiyen kuşların çoğalmalarını sağlamak için kus yuvası yaptırılarak ormanlarda uygun yerlere asıldığını ifade etti.

Çam ağaçlarındaki beyaz, pamuksu keselerde oluşan Çam kese böceği tırtılları ağaçların ibrelerini yiyerek ağaçların çap ve boy büyümelerini gerilettiği, tahribatın genellikle vejetasyon dönemi dışında olduğu için ağaçların doğrudan kurumalarına ve ölümüne sebebiyet vermediği ancak kabuk böcekleri gibi sekonder (ikincil) zararlılara karşı ağaçları zayıf düşürdüğü belirtildi.

Gölyaka’da Çam Kese Böceği İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim