Görenler Çikolatalı Puding Sanıyor lokum gibi lezzetli Yeşil Mercimekli Tatlı Tarifi!

Görenler Çikolatalı Puding Sanıyor lokum gibi lezzetli Yeşil Mercimekli Tatlı Tarifi!

Tatlı krizi gelenlere çok ilginç bir tarifimiz var. Yeşil mercimeği tatlı yapmak için kullanmak mümkün, hem de sütlü tatlı... Görenlerin puding zannettiği yeşil mercimek tatlısını tadanlar parmaklarını yiyor enfes bir tadı var!

Yeşil mercimekten sadece çorba olmaz işte nefes tatlı tarifi...

Efsane Tadı İle Yeşil Mercimekli Tatlı Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemelerin Listesi

İlk adımda bizlere gerekli olacak olan malzeme bir su bardağı oranında yeşil mercimek olacak. Ancak mercimeği suda bekletmeyi ihmal etmeyelim. Bir su bardağı kadar sütü de oda sıcaklığında kullanmaya özen gösterelim. Yine bir su bardağı oranın toz şekeri tatlı tarifimiz için kullanacağız. Eğer evde toz şeker yerine küp şeker varsa damak zevkinize göre kırk ya da kırk beş tane küp şekeri tatlıya ekleyebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar nişasta ve bir çorba kaşığı kadar margarin de lazım edecek olan malzemelerin arasında. Ancak dilerseniz margarin yerin tereyağı kullanabilirsiniz. Ardından bir yemek kaşığı kadar kakao ile beraber bir tane de limonun rendelenmiş kabuğunu kullanacağız.

Efsane Tadı İle Yeşil Mercimekli Tatlı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Yeşil mercimeğimizi alalım ve geceden suya koyalım. Soğuk ya da sıcak değil ılık suya koymaya özen gösterelim. Ardından yeşil mercimekli tatlımızı yapmak için gece suda beklettiğimiz mercimekleri süzelim. Mercimeği tencereye alalım ve üzerine su dökelim ve haşlamaya başlayalım. 

Haşlanan yeşil mercimeklerin ilk sıcağı geçince rondoya alalım ve incecik olana kadar rondodan geçirelim. Bu işlemden önce mercimekleri süzmeyi unutmayalım.

Margarin ya da tereyağını tencereye alalım. Eriyen yağda unu kavuralım, kokusu çıktığında da mercimekleri tavaya alalım. Kavurmaya devam ederken nişasta da ekleyelim ve son olarak sürekli olarak karıştırırken sütümüzü tavaya dökelim.

Suyunu ilave ettiğimiz tatlımız kıvam almaya başladığında şekerini üzerine dökelim. Karıştırmayı sürdürürken limon kabuklarının rendesini de ekleyelim. Kıvam iyice geldiğinde elekle eleyerek toz kakaoyu da ağır ağır karışıma ekleyelim. Karıştırmaya devam ettiğimiz tatlımızı az bir süre daha pişirdikten sonra ocağın altını kapatalım. Afiyet olsun.

En Yeniler