Görenler De Tadanlar Da Şok Geçiriyor! Öyle Bir Şeyden Kebap Yaptı Ki...

Görenler De Tadanlar Da Şok Geçiriyor! Öyle Bir Şeyden Kebap Yaptı Ki...

Bu kadarı da pes artık dedirten bir tat ortaya çıktı. Bunun da kebabını yaptılar. Hamsinin pilavına, böreğine, tatlısına ve turşusuna atıfta bulunarak öyle bir şeyden kebap yaptılar ki yiyeneler de görenler de çok yaşadı.

Karadenizliler hamsiden çeşitli yemekler yapıyorlar diye şimdi de Malatyalılar kayısıdan kebap yapmaya başladı. Şişe et ve kayısıyı takarak yapılan kebaba talep de büyük oldu.

Yeni trend olabilir

Mangal mevsimi yaklaşırken yeni bir trend şimdiden ortaya çıkacak gibi görünüyor. Malatyalılar, daha önce çikolatasını, yağını, hoşafını, tatlısını, dönerini ve atomunu yaptıkları kayısının şimdi de kebabını yaptılar. 

"Farkındalık oluşturmak istedik."

Esnaf İrfan Yılmaz, Kayısı Kebabı ortaya çıkaran kişi olarak konuştu. Yılmaz, kayısı adına bir farkındalık oluşturmak istediğini dile getirerek, kayısılı kebap yapma kararını aldıklarını dile getirdi. Yılmaz, denenen kayısı kebabının bayağı sevildiğini dile getirirken, Karadeniz'de yetişen hamsiden pek çok yemek yapıldığını, kayısının da bu şekilde değerlendirilebileceğini savundu. 

Deneyenler ne diyor?

Kayısılı kebabı tadan bir vatandaş ise, ilk kez tattığını ancak çok güzel bulduğunu dile getirdi. Mikail Tuncer, kayısı kebabını herkese tavsiye ettiğini açıklarken, kendisinin de mutlaka bahçesinde mangal yaparken kayısı kullanacağını sözlerine ekledi. 

Kayısılı Kebap nasıl yapılıyor?

Kayısı kebabını diğer kebaplardan tek farkı, sebze yerine şişe kayısı geçirilmesi. Kuşbaşı doğranmış kırmızı et ya da tavuk etinin şişe geçirilmesine eşlik eden kayısı da kızartılıyor ve çok ilginç bir tat ortaya çıkarıyor. 

Sadece meyve olan kayısı değil, kurutulmuş kayısı da mangalda kızartılarak güzel bir hale bürünüyor ve kebap olarak yenebiliyor. 

Kayısının faydaları nelerdir?

Özellikle diyet yapanlara çok yardımcı olan kayısı içerdiği liflerle birlikte metabolizmayı hızlandırıyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Kabızlık sorununu uzun süre yaşayanlar için her sabah aç karnına bir ya da iki kuru kayısı yiyerek üzerine bir bardak sıcak su içmeler tavsiye ediliyor. Kayısıyı bu nedenle ishal olanların tüketmemesi gerekiyor. Diğer yandan kayısıyı tüketecek kişilerin şeker oranına da dikkat etmeleri gerekiyor.