Görenler Taze Fasulye Zannediyor! Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Sultani Bezelye Tarifi

Görenler Taze Fasulye Zannediyor! Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Sultani Bezelye Tarifi

Tam olgunlaşmamış bezelyeden yapılan sultani bezelye tarifi yazımızda. Enfes bir tada sahip olan bol vitaminli sultani bezelyenin tüm püf noktaları... Bezelye yemeyenler bir de bu tarifi denesin.

Görenlerin taze fasulye sandığı nefis sultani bezelye tarifi...

Sultani Bezelye Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Yarım kilo kadar sultani bezelye lazım edecek. Ancak marketten aldığımız ayıklanan bezelyeler ile karıştırmamaya dikkat edelim. Ege bölgesinde daha çok araka adı ile bilinen bezelyelerin kabukları henüz birbirine yapışık oluyor. Yarım kilo kadar sultani bezelye için bir tane soğan, üç tane domates, beş ya da altı çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı un, yarım limonun suyu, bir su bardağı oda sıcaklığında su lazım olacak.

Sultani Bezelye Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Sultani bezelyelerimizi alalım ve güzelce yıkayalım. Hatta evde varsa on beş dakika kadar karbonatlı suyun içerisine yatırıp ardından bol su ile yıkayalım. Bezelyelerimizi alalım ve köşelerinden kenarlarından kılçıklarını bıçakla keselim. Hatta ince olacakları için bıçakla kenarlarını kaldırıp kılçıkları aşağıya çekerek çıkaralım. Bezelyelerin içerisini çıkarıp ayıklayalım. Dilerseniz içlerindeki ince bezelyeleri saklayabilirsiniz de.

Kuru soğanı alalım ve kabuklarını soyalım. Ardından yemeklik olacak şekilde incecik doğrayalım. Doğradığımız soğanları köşeye alalım ve tavayı ocağı üzerine koyalım. Altını yaktıktan sonra zeytinyağını dökelim. Kızan yağın içerisine soğanlarımızı atalım. Ardından karıştırarak birazcık kavuralım. Bezelyelerimizi alalım ve onları da renkleri değişene kadar karıştıra karıştıra kavurmaya devam edelim. 

Domatesleri yıkadıktan sonra kabuklarını ince ince doyalım. Kabuklarından arınan domateslerin yeşil kısımlarını çıkaralım ve küp halinde doğrayalım. Sonrasında kavuruyor olduğumuz bezelyelerin üzerine ekleyelim. Tava içindeki malzemeleri karıştırmaya devam edelim.

Bir tane orta boyda kap çıkaralım. İçerisine şekeri, tuzu ve unu ekleyip iyice karıştıralım. Ardından suyu boşaltarak güzelce karıştıralım ve sonunda limon suyunu da ilave edip homojen karışımı ağır ağır bezelyelerin olduğu tavaya ekleyelim. Ocağı kısık ateşe getirdikten sonra bezelyeler yumuşak olana dek pişirelim. Afiyet olsun.

En Yeniler