Gözaltı Morluklarını kapatmak için işe yarayan etkili makyaj yapmanın püf noktası! Bir tutam sürünce...

Gözaltı torbalarınızdan kurtulmanız her zaman mümkün olmayabilir. Ancak aynaya baktığınızda sizi görüntü olarak rahatsız eden bu görüntüden kurtulmanız yapacağınız makyajla mümkün..

Gözaltı Morluklarını kapatmak için işe yarayan etkili makyaj yapmanın püf noktası! Bir tutam sürünce...
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2021 09:00

Gözaltı torbalarınızdan kurtulmak her zaman mümkün olmasa da yaptığınız makyajla kurtulabilirsiniz. 

Gözaltı torbaları yorgunluk, uykusuzluk, beslenme biçimi ve genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Genetik faktörler dışında tüm gözaltı morlukları ve torbalanma görüntüsünden kurtulmanız elbette mümkün ancak bunun için uzun vadede bir uğraş göstermeniz gerekmektedir.

Gözaltı Morlukları İçin:

  • demlediğiniz çaya pamuk banarak göz kapağınıza koyup 15 dakika bekleterek kurtulabilirsiniz
  • 1 adet patatesi soyup yıkayın ve rendeleyin ardından suyunu sıkıp yine bir pamuk yardımıyla göz kapağınıza koyarak yine 15 dakika bekletip dinlendirerek morlukların etkisini azaltabilirsiniz.
  • salatalık dilimlerini gözaltınıza yerleştirerek bir müddet bekletebilirsiniz.
  • beslenme düzeninize ve uyku düzeninize dikkat ederek de morluklardan kurtulmak mümkün.

Gözaltı morlukları dışarıdan gelen etkilere bağlı ise elbette geçirilebilir fakat genetik etmenlere bağlı olarak gelişiyorsa geçmesi doğal yollarla pek de mümkün olmayacaktır. Genetik faktörlere bağlı olarak gelişen gözaltı morluklarını geçirmek için genelde estetik operasyonlara başvurulmaktadır. Ancak siz onu da yapmak istemiyorsanız makyaj yaparak bu görüntüden kurtulabilirsiniz.

Gözaltı Morluklarını Makyajla Geçirmek İçin;

Bu morlukları kapatmak için mutlaka kapatıcı kullanmanız gerekmektedir. Ten renginize ve cilt tipinize göre kullanacağınız kapatıcılar sizin bu konudaki en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Ancak bu kapatıcıları kullanırken kremsi olanlarını kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu kremsi kapatıcılar daha yoğun bir kapatıcılık özelliğine sahiptir. Gözaltlarınıza süreceğiniz bu kapatıcıları tampon yaparak teninize yedirmeniz görüntü olarak da hoş duracaktır.

Göz altı morlukları psikolojiyi bozuyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, önemsenmeyen gözaltı morluklarının önemli sağlık sorunlarının habercisi olabileceğine dikkat çekerek, “Atopik ve diğer bazı egzemalar da göz altlarında koyu halkalara neden olabilmekte. Demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da gözaltı morlukları oluşumuna sebep olur” dedi.

Göz altı morlukları ya da diğer adıyla göz altı halkaları, genetik ve yapısal olarak göz kapağı derisinde pigmentasyon artışına bağlı olarak meydana gelebiliyor. Bunun yanı sıra uykusuzluk, düzensiz yaşam biçimi, alkol, sigara kullanımı gibi nedenlerle da göz çevresindeki venöz dolaşımın yavaşlamasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Gözaltı morlukları neden oluşur?


Op. Dr. Şeyda Atabay, gözaltı morluklarının çoğunlukla önemsenmediğini belirterek, “Atopik ve diğer bazı egzemalar da gözaltlarında koyu halkalara neden olabilmekte. Demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da gözaltı morlukları oluşumuna sebep olur” diye konuştu.
Atabay şu bilgileri verdi: “Cildin dermis tabakası 0.3-0.4 mm kalınlığında, ancak göz altındaki deride kalınlık zaman içinde dış ve iç etkenlere bağlı olarak 0.1-0.2 mm' ye kadar inebiliyor. İncelmiş olan gözaltı kapağı derisi şeffaflaşarak alttaki damarların daha belirgin hale gelmesine neden oluyor. Bu damarlar gözaltlarında mavi-mor halka tarzı bir görünümü ortaya çıkarıyor.

“Göz çevresi yorgunluğumuzu ve dinginliğimizi yansıtır”


Gözaltındaki morluklar aynı zamanda özel ve sosyal hayatta da bazı sıkıntılara neden olabiliyor. Hastalarda morluğun bir şekilde kozmetik kapatıcılarla kapatılsa da çöküklüğün saklanamadığı konusunda şiddetli şikâyetler oluşturabilir.

Sosyal hayatımızda, özellikle ikili ilişkilerimizde en fazla iletişime geçtiğimiz bölge göz çevresidir. Yorgunluğumuzu veya dinginliğimizi yansıtır. Yaşla, metabolizmayla, çevreyle ve beslenmeyle bünyemizde olan değişikliklerin en çok dışa vurduğu bölgedir.
Göz ve göz çevresi kişinin yaşını, sağlığını ve psikolojik durumunu etrafına en belirgin yansıttığı, konuşma esnasında ifadeyi tamamlayan alanlardır.”

Gözaltı morluklarının tedavisi nasıl yapılır?


Gözaltı morluğu ve çöküklüğünün tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Atabay, “Öncelikle sistemik bozukluklara bağlı ise bu bozuklukların tedavi edilmesi yarar sağlayacaktır. Ancak genelde kronik bir bozukluk olduğundan dolayı zemindeki hastalık düzeltilebilse de sorun çözümlenemeyebilir.
Tedavide soğuk uygulama, mezoterapi, PRP, haricen krem uygulamaları ve göz altı dolgu uygulamaları (HA) yapılmaktadır.” şeklinde konuştu. 

Kaynak : ULUSALPOST - İHA

İlgili Haberler