Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maske Tarifleri

Her kadının, erkeğin yaşadığı sikayetlerden biri gözenek genişlemesidir.Gözeneklerin genişlemesi, büyümesi kimi insan için önemli değilken kimileri için çok büyük bir sorun haline geliyor olabilir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maske Tarifleri
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2020 21:37

Bu amaçla alınan kremler, jeller, maskeler yeter ki gözeneklerim kapansın çabası insana maddi anlamda büyük bir dert olarak oturabiliyor. Sizlere evde kendinizin yapabileceği maliyeti oldukça düşük, genellikle her evde bulunan malzemelerden elde edilen, etkili doğal maske tarifleri vereceğiz.


Gözenekler Neden Genişler?


Güzellik Uzmanı Dr. Dilek Şire Eren’ e göre geniş gözeneklerin, pek çok insanın ortak derdi olduğunu ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak için yapılması gerekenlere şöyle sıraladı. Cildi çevresel kirlilikten ve alerjiden korumak için büyük bir görev düşen gözeneklerin, bu görevlerini yerine getirememe durumunda, yağların deri altına inerek enfeksiyonlara neden olduğunu kaydetmiştir.

Ayrıca Eren, “Ayrıca, gözenekler, vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasında görevlidir. Gözeneklerde çıkan yağ, ter cildin nemli kalmasını sağlıyor” dedi.

- Genetik özellikler

- Günlük cilt bakımı ihmali

- Aşırı makyaj

- Yaşlanma

- UV ışınlarına maruz kalma

- Hava kirliliği

- Sigara kullanımı

- Gazlı içecek tüketimi

bunlar başlı başına gözenekleri büyüten temel sorunlardır. Denenmiş, birbiriden etkili maske tariflerini derleyip toplayarak sizlere sunuyoruz.

1. Cildi Nemlendiren Maske
Malzemeler:

- 2 kaşık yoğurt

- Yarım salatalık

- 1 yemek kaşığı kaymak

Uygulama:

Rendelenmiş salatayı, yoğurt ile bir kapta karıştırın. Ardından kaymağı ekleyip karıştırarak homojen bir kıvam almasına özen gösterin.5 dakika kremin dinlenmesine izin verin daha sonra kremi cildinize sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın. Salatanın vereceği vitamin ile cildiniz nemlenirken gözenekleriniz de sıkılaşacaktır.

2. Yumurta – Limon Maskesi
Malzemeler:

- 1 adet yumurta akı

- 3 damla limon suyu

Uygulama:

Bu maske gözenek sıkıştırdığı gibi sivilcelerin oluşumunu da engeller.

Yumurta akını güzelce çırpın ardından limon damlalarını ekleyin ve iyi bir şekilde karıştırın. Homojen kıvam almasına özen gösterin. Hazır olan karışımı yüzünüze uygulayın. Yumurta akı cildinizde donduktan sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. 5 dakika bekledikten sonra cildinize nemlendirici sürün.

3.Gül Suyu Maskesi
Malzemeler:

- 2 kaşık un

- 2 kaşık yoğurt

- Kıvam alana kadar gül suyu

Uygulama:

İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bu tarif ile gözeneklerinizi doğal yollarla sıkılaştırabilirsiniz.

Bütün malzemelerini karıştırın yine homojen bir kıvam olmasına dikkat edin. Unutmayın her maske öncesi cildinizi temizleyin. Hazır olan maskeyi yüzünüze sürün 15 dakika bekletin. Sonra yüzünüzü yıkayın. Bu karışım ile cildinizde hücre yenilenmesi olacağı gibi gözenekleriniz de sıkılaşacaktır.

 

4. Süt ve Maya Maskesi
Malzemeler:

- yaş maya yaklaşık 1 yemek kaşığı ölçüsünde

- süt 1 yemek kaşığı ölçüsünde

Uygulama:

Bir kase içine aldığınız yumuşamış yaş maya ve sütü güzelce homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Krem kıvamına gelince önceden temizlediğiniz cildinize bu maskeyi uygulayın. Yaklaşık 13 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu tarif ile gözenekleriniz sıkılaşacaktır. Haftada 1 defa bu maskeyi yapmanız size oldukça fayda sağlayacaktır.

 

5. Bal Maskesi
Malzemeler:

- 1 yemek kaşığı bal

 

Uygulama:

Balı cildinize sürerek faydasını yüksek bir şekilde görebilirsiniz. Gözeneklerin bulunduğu yerlere masaj yaparak bal sürün. Yaklaşık 8 dakika kadar bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu işlemi her gün düzenli bir şekilde yaparsanız gözeneklerdeki sıkılaşmayı fark edebilirsiniz.

6. Limonlu Buğday Unu Maskesi


Malzemeler:

- Yarım bardak ılık su

- Yarım limon suyu

- 3 yemek kaşığı un

Uygulama:

Limon suyu cildi aşırı yağ ve siyah noktaları temizleyerek gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

Buğday ununun içinde bulunan Çinko, E vitamini ve B vitamini cildinize fayda verecektir. Limon suyu ve buğday unundan yapacağınız maske, yağlanmayı azaltır, nemlendirir ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

Bir kabın içerisinde un, su ve limon suyunu çırparak karıştırın ve özenle homojen bir kıvam almasını sağlayın. Kıvam alan karışımın biraz dinlenmesine müsaade edin bu sırada yüzünüzü iyi bir şekilde temizleyin. Daha sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekleyin ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. En son cildiniz 5 – 10 dakika nefes aldıktan sonra nemlendirici sürün ve bu maskeyi hafta da 1 yahut 2 defa yapmanız gözeneklerin sıkışmasında etki edecektir.

7. Portakal - Aloe Vera Maskesi
Malzemeler:

- 1 adet portakalın suyu

- 1 kaşık aloe vera jel

Uygulama:

Bir kase içinde portal suyunu ve aloa vera jelini karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize hafif şekilde sürün ve 13 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Portakal da ve aloa vera da bulunan C vitamini sayesinde cildinizdeki ölü hücreler temizlenir ve cildiniz yenilenerek ferahlığa kavuşur. Bu sayede gözenekleriniz sıkışacaktır kapanır. Bu maskede önemli olan devamlılığını getirmektir. Her gün düzenli bir şekilde uygulamaya devam edin.

Bu maskeler evde kendinizin kolayca hazırlayabileceği tariflerdir. Bu maskeler sayesinde kısa zamanda devamlılığını getirmek suretiyle uygulayın etkisini göreceksiniz. Sağlık her şeyden önemlidir. Yine uzman kontrolünde uygulamanızda oldukça fayda vardır.