Gözleri Makyajın Zararlarından Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler! Makyaj Gözünüze Zarar Vermesin!

Gözleri Makyajın Zararlarından Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler! Makyaj Gözünüze Zarar Vermesin!

Göz makyajını yapması kadar çıkarması da zordur. Göz makyajını çıkarırken hem gözünüze zarar vermeden hem de etkili bir temizleme gerçekleştirmek için bunlara mutlaka dikkat edin. Gözleri makyajdan korumanın yolları...

Göz makyajını temizlemek için pamuğa yüz makyajı temizleyici sürüp gözünüze uyguluyorsanız çok büyük bir hata yapıyorsunuz. Çünkü göz makyajı çıkarırken hassas davranmak, dikkatli olmak, derinlemesine temizlik yapmak ve doğru ürünü kullanmak gerekiyor. İşte göz makyajı silmenin ipuçları...

Makyaj temizleme mendilleri...

Gözlerdeki makyajı silmek için mutlaka yumuşak bir çıkarıcı kullanmak gerekiyor. Pamuk ya da makyaj temizleme pamukları haricinde bez ya da peçete  kullanmak cildi tahriş edebilir. Bunun yanında cilde yumuşak davranmak da önem taşıyor.

Göz çevresinin hassas olduğu unutulmamalı

Makyaj yaparken gözünüzde lens olmamalı. Göz ve göz çevresindeki derinin daha ince olduğunu da fark etmişsinizdir. Bu nedenle bu hassas bölgeye kullanacağınız ürün de yüzünüz için kullandığınızdan daha farklı olmalıdır. Göz çevresi temizleyicileri kozmetik ürünler satan mağazalardan temin edebileceğiniz gibi isterseniz b bölgeye zeytinyağı ya da biraz eritilmiş hindistancevizi yağı da uygulayabilirsiniz.

Göze kaçırmayın

Makyajı temizlerken gözün içerisine kaçırmamaya dikkat edin. Sonrasında her ihtimale karşın mutlaka gözünüzü yıkayın. Pamuk ya da makyaj kalıntısı kalmış olabilir. 

Makyajı çıkarmaya üşenmeyin. Eve girdiğinizde ilk içiniz yatağa oturmak değil ellerinizi yıkadıktan sonra makyajınızı temizlemek olsun. Hatta kıyafet değiştirmeden bile önce yaparsanız bahane üretmeniz zorlaşır.

Gözden uzak tutun

Makyaj yaparken yapılan büyük hatalara da dikkat edin. Makyaj malzemesini kullanırken, maskara, eyeliner ya da göz kalemi gibi malzemeleri gözün içerisine değdirmemeye özen gösterin. Göze çok yakın olursa makyaj kalıntıları gözlerin içerisine girebilir ve bu da iltihaplanmaya yol açabilir. 

Farlara dikkat

Toz yapıdaki farlar da makyaj yaparken gözü tehdit eder. Farkında olmadan bu farların tozları gözlerimizin içine her gün kaçıyor. Bunu önlemek için jel formdaki farları tercih edebilirsiniz. Hem göz kapağı nem dengenizi de korumuş olursunuz. 

Makyaj malzemelerinizi açıkta bırakmamaya özen gösterin. Başkaları rica etse bile sakın makyaj malzemelerinizi başkaları ile paylaşmayın. Zaten bu durum özellikle salgın zamanı ekstra bir risk içeriyor.