• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 6 °C

Gto’nun Tapu Harçlarının Düşürülmesi Yönündeki Girişimleri Sonuç Verdi

Gto’nun Tapu Harçlarının Düşürülmesi Yönündeki Girişimleri Sonuç Verdi
Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) tapu harçlarının düşürülmesine yönelik yaptığı girişimler olumlu sonuç verdi.

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) tapu harçlarının düşürülmesine yönelik yaptığı girişimler olumlu sonuç verdi.

Girişimler sonucunda, tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcının konut ve iş yerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15'e düşürülürken aynı zamanda damga vergisi oranı da sıfırlandı. Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, inşaat sektöründeki komiteler tarafından uzun süredir gündeme getirilen tapu harçlarının düşürülmesine yönelik olarak hükumet, Gelirler İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş nezdinde girişimde bulunduklarını ifade etti. Girişimlerin sonuç verdiğini belirten Hıdıroğlu,15 Mart 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla tapu harçlarının düşürülerek, damga vergisinin sıfırlandığını kaydetti. Tapu harçlarındaki indirimin kalıcı hale getirilmesi için girişimlerin devam ettiğini belirten Başkan Hıdıroğlu, ekonomiye canlılık getirmek adına son zamanlarda bir dizi önemli kararlar alındığını hatırlatarak, tapu harçlarının düşürülmesiyle gayrimenkul sektörünün canlanacağını ve ekonomiye katkı sağlayacağını ifade etti.

Hıdıroğlu, "Son dönemlerde konut kredi faizlerindeki düşüşler, KDV oranlarının aşağı doğru çekilmesi, damga vergisinin sıfırlanması ile gayrimenkul sektörüne canlılık getirmek hedefleniyor. Bu alanlarda bulunduğumuz her platformda hükumetimizden destek talep ettik. İnşaat ve etkilediği bir çok sektörün eski canlılığını yeniden kazanması açısından, bu düzenlemeleri büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Stratejik önem taşıyan bu alanda üzerinde önemle durulması gereken bir husus da, tapu harcında yapılan indirimin kalıcı hale getirilmesi ve sosyal konutlarda oranın daha da düşürülmesi konusudur" dedi.

İnşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Hıdıroğlu, sektörün kendisine bağlı 200-250'den fazla alt sektörü etkilediğini de anlatarak, "Tapu harçları özellikle alıcı ve satıcı üzerinde büyük yük oluşturuyordu. İndirim ve damga vergisinin sıfırlanması, konut maliyetlerinin azalmasının yanında , beyanların sağlıklı bir şekilde verilmesine de katkı sağlayacaktır. Tapu harcında yapılan indirim konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçirecek" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim