Güçlü bir bağışıklık için sofranızda bu yiyecekler mutlaka olmalı 1 tanesi bile etkili koruma sağlıyor

Güçlü bir bağışıklık için sofranızda bu yiyecekler mutlaka olmalı 1 tanesi bile etkili koruma sağlıyor

Kış ayları geldi çattı güçlü bir bağışıklık için bazı yiyeceklerin gücünden yararlanabilirsiniz! Bu yiyecekler tam zamanlı koruma sağlamanıza yardım edecek

En güzel mevsimlerden sonbahardayız. Bu güzel mevsimin birde olumsuz yanları var tabi. Havalar değişti ve  soğuk havalar başladı.

Bu dönemde birçok hastalık da artmaya başladı. Bunlar nezle, grip vb. hastalıklardır. Ulusalpost'un haberine göre: Bu hastalıklardan korunmak için bağışıklığımızı güçlendirmemiz önemli. Bunu nasıl yapacağımızı bilmek de önemlidir aynı zamanda.

Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı bizi korur; kaybettiğimizde de hastalanmamıza sebep olur. Kış ayına yaklaştığımız bu zamanlarda bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekiyor. Sonbaharda bağışıklığımızı güçlendirecek besinlerden bazıları şöyledir :

PORTAKAL​

Portakal Kabuğunu Rendeleyip Sütle Karıştırıp Yüzünüze Sürün o sorun biter


​Portakalın içerisinde bulunan C ve A vitamini sayesinde kışın bağışıklığımızı güçlü tutmamıza yardımcı olur. Oldukça da lezzetli olan bu meyveyi reflü gibi bir mide rahatsızlığınız yoksa günde iki ve ikiden fazla defa tüketebilirsiniz. Portakalı katı olarak tüketmenin yanında suyunu da tüketebilirsiniz. Portakal suyu yerine  şeker alımı açısında portakalın kendisini tüketmeniz daha çok fayda sağlayacaktır.

'TEMEL' BESİN ISPANAK

Ispanak Yanlış Temizlenirse Zararlı Olabilir Pişirmeden Önce Mutlaka böyle temizleyip öyle yiyin


​Ispanak, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde güçlü bir antioksidandır. Temel gıda olarak kullanabileceğimiz bir besindir diyebiliriz. Bu vitaminler sayesinde ıspanak bağışıklığımızı korur. Haftada bir kaç kez tüketmeniz faydalı olacaktır.

BALIK

Balık Pişirirken Ev kokuyorsa pişirirken bundan bir tutam ekleyin Ev Kokmuyor ve daha lezzetli oluyor
​Balık, kuvvetli bir protein kaynağıdır. Özellikle çocukluk çağı yaşlarında tüketimi çok faydalıdır. İçindeki vitaminler sayesinde bağışıklığınızı güçlendirecektir. Ayrıca balık, Omega3 bakımından zengindir. Bu nedenle kalp sağlığını korur ve kolesterol açısından da oldukça faydalıdır.

MANTAR

Mantarı Yanlış Pişiriyoruz Besin Değeri Yok Olmasın Diye böyle pişirin
​Mantar, tok tutma özelliği yanında bağışıklık sistemimiz için de faydalıdır. D vitaminine sahiplik eden  besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda mantar; Fosfor, bakır, C vitamini gibi mineral ve vitamin bakımından zengindir.

SUSUZ OLMAZ!
​Su, hayatımızdaki önemli maddelerden biridir. Su metabolizmamızı hızlandırır. Vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur. Kendimizi daha zinde hissettirir. En az günde iki litre tüketilmelidir.

ZENCEFİL ÖNEMLİ!​

Bu 4 Özelliğe Sahip Kişilerin Asla Zencefil Tüketmemesi Gerekiyor!..
​Zencefil içerisinde birçok yararlı vitamin olması nedeniyle oldukça faydalı bir besindir. Bal ile bütünleştiğinde mucizevi etkiler gösterebilir. Soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklara karşı kurtarıcı olduğu herkesçe bilinir.

Ve unutmadan Kışın en sevilen meyvelerinden birisi olan Nardan mutlaka haftada 2 kez tüketmeye özen gösterin hatta içeceğiniz 1 bardak nar suyu bir hafta boyunca zinde kalmanızı sağlayacaktır.. 

Kaynak:Ulusalpost.com - Aktif Link vermeden Haberlerimizin alıntı yapılmasına izin verilmez

İlgili Haberler