Gümrük Bakanı Tüfenkci: “Biz, Meclisin Etkin Denetim Yapmasını İstiyoruz”

Gümrük Bakanı Tüfenkci: “Biz, Meclisin Etkin Denetim Yapmasını İstiyoruz”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mevcut sistemde meclisin etkin denetim yapamadığını söyleyerek, "Biz istiyoruz ki meclis asli görevini yapsın,...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mevcut sistemde meclisin etkin denetim yapamadığını söyleyerek, "Biz istiyoruz ki meclis asli görevini yapsın, yasasını çıkartsın, denetimini yapsın hem de etkin denetimini yapsın. Hükümetle iç içe olan bir meclis etkin bir denetim yapamaz. Yeni sistemde meclis çok daha güçlü ve etkin olacak" dedi.

AK Parti Malatya İl Teşkilatı tarafından gerçekleştirilen referandum çalışmalarına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Arguvan ilçesini ziyaret etti. Arguvan Kültür Merkezinde Arguvanlılarla buluşan Tüfenkci, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında bilgi vererek ve 16 Nisan'daki halk oylamasında destek istedi.

Mevcut sisteminin Türkiye'nin gelişmesini ve büyümesini engellediğini ifade eden Bakan Tüfenkci, "Bazıları diyorlar ki "Eski sistem devam etsin, yeni sisteme hayır'. İyi de biz eski sistemden mutlu muyuz? Biz eski sistemde istediğimiz milli geliri elde etmiş miyiz? Eski sistemde gençlerimize iş bulmuş, ya da aşımızı büyütmüş müyüz? Veya şu andaki sistemimizde Dünya ile rekabet edebilir hale gelmiş miyiz? Bunu düşünmemiz lazım. Esasında bizler eğer koalisyonlarla yönetilmeseydik bugün Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir tam 22 bin dolarlara ulaşmış olacaktı. Biz tek başına iktidara gelmeden önce kişi başına düşen milli gelir 3 bin dolarlardaydı. Biz bunu 11 bin dolara taşıdık ama bu yetmez bunu 25 bin dolara taşımamız lazım. Bütün istatistikler bunu söyler: Eğer Türkiye enerjisini, sermayesini ve insan kaynaklarını bu sistem dolayısıyla heba etmeseydi şu anda kişi başına düşen milli gelirimiz tam 22 bin dolar olacaktı" diye konuştu.

Tüfenkci, yeni sistem ile birlikte yargının tarafsız olacağını belirterek, "Yargının tarafsız olmasından kim niye endişe duyar ki? Kime sorsanız herkes yargının tarafsız olmasını ister. Biz işte bu yeni Anayasada yargının tarafsız olmasını da istiyoruz ama bazıları "Hayır" diyor, HSYK seçimlerini bahane ediyorlar. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı HSYK'nın 4 üyesini seçiyor, diğerlerini başka kurumlar seçiyor. Biz diyoruz ki üyeleri millet seçsin, milletin vekilleri olarak meclis seçsin, meclis RTÜK üyelerini nasıl seçiyorsa HSYK üyelerini de sesçin" ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, yeni sistem ile meclisin de güçleneceğini kaydederek, "Mevcut sistemde, mecliste ister muhalefet ister iktidar partisi milletvekilleri olsun hükümetten izinsiz, hükümetten habersiz hiçbir teklifi meclise veremezler, verirler ama görüştüremezler. Çünkü orada sıra var hükümet oturmazsa o teklif mecliste gündeme dahi alınmaz. Şimdi biz istiyoruz ki hükümet oturmasa da meclis asli görevini yapsın, yasasını çıkartsın, denetimini yapsın hem de etkin denetimini yapsın. Hükümetle iç içe olan bir meclis etkin bir denetim yapamaz. Nitekim bugüne kadar 400'ün üzerinde gensoru verilmiş ama hiçbirisi gündeme bile alınmıyor, niye? Hükümet katılmadığı için. Şimdi bu meclis mi güçlü yoksa hükümetin içerisinde bulunmadığı meclis mi güçlü? Bunun takdirini sizlere bırakıyorum. Denetimi yürütmeden bağımsız yapabilen bir meclis daha güçlü olur elbette. Bu yüzden 16 Nisan'da daha güçlü bir meclis için "evet" dememiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.