‘Gümüşhane’de demokrasi yok sayılmıştır’

‘Gümüşhane’de demokrasi yok sayılmıştır’

CHP Manisa Milletvekili Yıldız Biçer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Gümüşhane ili Torul İlçesine bağlı yaklaşık 10 köyün ayrılarak merkez ilçeye bağlanması ile ilgili yapılan referandumda yüzde 95.6 merkez ilçeye bağlanmak istenildiğine dair sonuç çıkmasına rağmen karar İl Genel Meclisi'nde iptal edildi

CHP’li Milletvekili Yıldız Biçer’in Bakan Süleyman Soylu’ya sorduğu sorular şu şekilde;


1)      Gümüşhane ili Torul İlçesine bağlı köylerin Merkez ilçeye bağlanma talebine yönelik Referandumdan evet oyu çıkmasına rağmen İl Genel Meclisinde kabul edilmemesinin gerekçesi nedir?

2)      Demokratik usul ve esaslarla yapılmış referandumun hiçe sayılmasını ve köylülerin mağdur edilmesini nasıl açıklayacaksınız?

3)      Demokratik Hukuk devletinin gerekliliği olan seçimlerin yok sayılması milli iradenin yok sayıldığına işaret etmemekte midir?

4)      İl Genel Meclisinin Demokratik taleplere yanıt verip vermediğini denetlemek Bakanlığınızın görevi değil midir ve bu görev neden yerine getirilmemiştir?

5)      Halk iradesini yok sayan İl Genel Meclisi üyeleri ile ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır? 

6)      Gümüşhane İli Torul ilçesine bağlı Bahçelik, Arılı, Kalecik, İnkılap, Günay, Işık, Kocadal, Gülaçar, Dedeli ve Yalınkavak köyleri merkez ilçeye bağlanacak mıdır? Bağlanacaksa ne zaman bağlanacaktır? 

7)      Demokrasi olduğunu sürekli vurguladığınız halde demokratik yollara başvuran halkın iradesini yok sayan İl Genel Meclisi üyelerinin istifa etmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? 

8)      Demokratik esaslarla hareket eden halkın sandık iradesi yok sayılıyor ise hala demokrasiden söz edebiliyor musunuz?