• BIST 91.547
  • Altın 252,533
  • Dolar 5,8843
  • Euro 6,5997
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 28 °C

Gümüşhane’de Orman Haftası Kutlamaları

Gümüşhane’de Orman Haftası Kutlamaları
Gümüşhane'de 21-26 Mart Orman Haftası kutlamaları kapsamında Torul ilçesine bağlı Altınpınar köyü sınırları içerisinde ceviz fidanı dikim töreni...

Gümüşhane'de 21-26 Mart Orman Haftası kutlamaları kapsamında Torul ilçesine bağlı Altınpınar köyü sınırları içerisinde ceviz fidanı dikim töreni düzenlendi.

Köyde bulunan 34 bin 682 metrekarelik ceviz dikilecek alanda yapılan törende ilk etapta bin adet fidanı protokol üyeleri ve 7'den 70'e onlarca vatandaş birlikte toprakla buluşturdu.

Torul Orman İşletme Müdürlüğü tarafından eski Osman İşletme Deposu olan alanda düzenlenen törene Vali Okay Memiş, AK Parti Gümüşhane Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş, Torul Kaymakamı Mustafa Karali, Trabzon Orman Bölge Müdürü Mümin Döngez, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, orman teşkilatı mensupları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Vali Okay Memiş, Peygamber efendimizin fidan dikimiyle ilgili hadisini hatırlatarak, "Kıyamet koptuğunu görseniz bile, fidan dikin diye bize tavsiye ediyor. Bu çok önemli ve değerli bir tavsiye. Karadeniz bölgesi orman açısından, yeşillik açısından çok daha şanslı ama Türkiye geneline baktığımızda çok iyi değildik ama son 14 yılda çok önemli, bizlerin yüzünü güldüren çalışmalar oldu. Yüzde 40'a yakını ormanla kaplı olan Gümüşhane'mizde çok güzel çalışmalar var" dedi.

Orman teşkilatı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen çok önemli bir ceviz fidanı projeleri olduğunu ifade eden Vali Memiş, "Bunu milletvekilimiz beyin büyük destekleri ile başardık. Çünkü bu fidanları bize onlar temin ettiler. Hem Orman Bakanlığı'ndan hem de Tarım Bakanlığı'ndan. Biz Özel İdare'den herhangi bir para harcamadan neredeyse 1 milyon liralık projeyi hayata geçirmeye başladık. Yaklaşık 50 bin adet Fernor Fernette denilen mayıs ayından sonra çiçek açan ceviz fidanlarını toprakla buluşturmaya başladık. Türkiye'nin en kaliteli pestil kömesini biz üretiyoruz. Yıllık 5 bin ton üretim kapasitesi ve 28 işletme kapasitesi ile. Ancak gelin görün ki pestilcilerimiz cevizi Şili'den, Arjantin'den getirtiyorlar. Biz de buna mutlaka biz çözüm bulmamız gerektiğini söyledik. Bütün bahçeleri temin ettik. Toprak tahlillerini yaptık. Damla sulamalarını yaptık, çiftçiler belirledik. Torul'da, Kürtün'de, il merkezinde, Kelkit'te Köse'de, Şiran'da 50 bin adet fidanın dikimine başladık. Bunlar bizi çok sevindiren çalışmalar. 5 yıl sonra meyve veriyor bunlar. 5-10 yıl içerisinde 1 kilogram cevizi bile bizim pestil kömecilerimiz Gümüşhane dışından almayacak. Bu çok önemli bir girdi. 1 milyon liralık bir proje yaptık. Yılda 50 milyona yakın bir katma değer üretecek bize bu yaptığımız için. Onun için bu çalışmaları çok önemsiyoruz" diye konuştu.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş ise son yıllarda Türkiye'de ormancılık bakımından çok önemli gelişmeler olduğunu, dünyada erozyon, yangınlar, küresel ısınma, iklim değişikliği ve arazi bozulmaları sebebiyle toplam ormanların yüzölçümünde azalma olmasına karşın Türkiye'de ise tam tersi ormanlarda bir artışın söz konusu olduğunu söyledi.

Torul Orman İşletme Müdürü Aziz Altunışık ise 2017 yılında 250 dekar alanda gençleştirme çalışması yaparak 70 bin fidan dikmeyi planladıklarını, bin dekar alanda da bozuk orman rehabilitasyonu planladıklarını belirterek beş bin köye beş bin orman projesi kapsamında 3 köyde 60 dekar alanda 2 bin adet ceviz fidanı dikimi yaparak köylülere teslim edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından okullar arası resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törende daha sonra protokol üyeleri ve davetliler alanda hazırlanan yerlere fidan dikimi gerçekleştirdi.

Gümüşhane’de Orman Haftası Kutlamaları

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim