Günde İki Tane Tüketince... Muzun Vücuda İnanılmaz Etkisi!

Günde İki Tane Tüketince... Muzun Vücuda İnanılmaz Etkisi!

İç açan rengi ve leziz tadı ile muzu sevmeyen yok. Nefis lezzetinin yanında çok da faydalı olan muzu tüketmek için birden fazla sebep var. Günde iki tane tüketildiğinde bakın vücuda nasıl etki ediyor?

Muz dünyanın hem en pratik hem de en lezzetli meyvelerinden. Hem sporcular tarafından tercih edilen muz, kilo almak isteyenlere de kilo vermek isteyenlere de son derece yardımcı oluyor. Lezzetli tadı ile herkesi kendine haran bırakan muzu günde iki kez tüketmenin sonuçları ise...

Tansiyon ve kilo sorunlarına iyi geliyor

Yüksek potasyum içeren muzu günde iki tane tüketme ile beraber yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olacaktır. Lif bakımından da çok yoğun olan muzu günde iki tane tüketmek de tok kalmaya yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler günde bir porsiyon muz yiyebilirler. Açlık hissini bastıracağı için daha az yemek yenmesine yardımcı olan muz bir yandan da şeker seviyesini düşürerek insülin duyarlılığını arttırır. 

Mide sorunu olanlar gönül rahatlığı ile tüketebilir

Sindirimi oldukça kolay olan bu meyve sindirim sistemini zorlamamaktadır. İçerisindeki dirençli nişasta da sindirilmez ve sağlıklı bakteriler için de etkili bir besin ortamı oluşturur. Gastrit ya da mide ekşimesinde olgunlaşmış muz yenebilir. Ancak muzu fazla tüketmemeye ve tüketildiğinde düzenli ve yeterli sıvı tüketilmesi önemlidir. İshal olan kişilere ilaç gibi gelen muz kabızlığa da neden olabilmektedir.

Kansızlığa iyi geliyor

Kansızlık olarak da bilinen Anemi rahatsızlığına karşı iyi gelen muz, içeriğindeki bol miktardaki demirle kırmızı kan hücrelerini üretimini uyarır. Kan şekeri seviyesini de düzenleyen muz, kansızlığa karşı da bol miktarda B6 vitamini barındırır. 

Mutlu ediyor

Muza lezzetini veren şey aslında ne kadar güneş ışığı gördüğüdür. Bu nedenle Ekvador gibi güney ülkelerinden gelen muzlar çok daha lezzetli olur. Yerli muzu da tüketmek için mutlaka çillenmesini beklemek gerekir. Çillenmeyi hızlandırmak için de gazete kağıdına sararak oda sıcaklığında bırakmak gerekiyor. Muz, güzel tadıyla mutlu etmenin yanında bilimsel olarak da mutluluk vermektedir.

Ruh haline iyi gelen muz, triptofan içerir. Vücut, serotonin almak için triptofan'a ihtiyaç duyar. Bir muzda da ortalama 27 mg magnezyum bulunur, bu da sağlıklı bir uyku ve iyi bir ruh haline yardımcı olmaktadır.

En Yeniler