Günde On Bin Adım Atınca Vücutta Bakın Neler Oluyor? Neden On Bin Adım Atılması Tavsiye Ediliyor?

Günde On Bin Adım Atınca Vücutta Bakın Neler Oluyor? Neden On Bin Adım Atılması Tavsiye Ediliyor?

Her yerde bu sözü neredeyse duyuyoruz. Günlük olarak atmamız gereken adım miktarı olarak gösterilen on bin adımı nasıl sayacağız? Peki günlük on bin adım atınca vücutta neler gerçekleşiyor? On bin adım atınca vücutta meydana gelenler...

Günlük olarak on bin adım atıldığında vücutta pek çok değişiklik meydana geliyor. Biraz tartışmalı da olsa, günde ortalama on bin adım atmak bakın ne faydalar sağlıyor?

Bazılarına göre günlük on bin adım atmak çok sağlıklı iken bazı uzmanlar da konu ile ilgili olarak tam tersi iddialar ortaya atıyorlar. Ancak tüm bu tartışmaların odağında şöyle bir gerçek var ki, insan vücudu yürümeye programlı bir robot gibi ve adım atmak bizi daha sağlıklı kılıyor

Daha fazlası da atılabilir

Son zamanlarda ortaya çıkan on bin hedefini kimilerinin aşabileceği hatta daha fazlasını yapabilecekken durmaları nedeniyle eleştiren uzmanların yanında uzmanlar bir yandan ya yetmiş yaş üzeri yaşlılar için bu hedefin yine aynı olmayacağını açıkladı.

Ancak yine herkesin bildiği bir gerçek var ki şehir hayatı hepimizi tembelleştirdi. Ve gün içerisinde karantina nedeniyle belki bin adım bile atamıyoruz. Bu nedenle vücutta oluşan olumsuzluklara karşın bunu beş bine çıkarmak bile fark ettirecektir.

Metabolizma çalışıyor

Peki daha fazla adım atmak vücutta nasıl etkiler yaratıyor? Daha fazla adım atarak kesinlikle çok daha fazla kilo verebilirsiniz. Her şeyden önce kaslarınızı güçlendirdiğiniz ve vücudunuzun başta bacaklar olmak üzere her yerini harekete kattığınız için hem metabolizmanız hızlanacak hem de ter dökerek kilo vereceksiniz. Bu arada sıvı alımını sakın unutmayın.

Akciğerler tertemiz oluyor

Diğer yandan on bin adımı günlük olarak attığımızda akciğerlerimiz de temizleniyor. Akciğerleri temizlemek için poşet tekniği, diyafram çalışmaları ya da benzeri nefes çalışmaları ile desteklenebilecekken, temiz havada atılacak on bin adımla da daha sağlıklı akciğerlere kavuşacaksınız.

Bunun yanında tempolu olarak yürüyüş yapmak, açık havada yürümek ve sabah ya da akşam saatlerinde güneşin etkisinden kaçılabilecek zamanlarda yürüyüş yapmak dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.