Gündemi Alt Üst eden gelişme Cem Uzan Mahkemeyi Kazandı Herkes Şimdi Soruyor Şimdi ne olacak?

Gündemi Alt Üst eden gelişme Cem Uzan Mahkemeyi Kazandı Herkes Şimdi Soruyor Şimdi ne olacak?

Türk Siyasetine Genç Parti Genel Başkanlığıyla Damga vuran Cem Uzan uzun yıllardır Fransa'da yaşamakta. Açmış olduğu bir davayla ilgili yeni bir gelişme var. Davayı Uzan'ın kazandığı gelen son dakika bilgisi arasında. Şimdi ne olacak*

Türkiye onu Türkiye'nin ilk televizyon kanalı Star Televizyonunu kurmasıyla tanıdı. Uzun yıllar iş hayatında bir çok yatırıma imza attıktan sonra Siyasete merak sarmış ve 2002 yılında Genç Parti'yi kurarak siyasete atılmıştı.

2.5 Ay kala girmiş olduğu Seçimde 2 Milyonun üzerinde bir oy alarak Başta MHP - DYP ve Anavatan partisinin baraj altında kalmasına neden olmuştu.

Sonrasında İse Cem Uzan İsmini TMSF tarafından yaklaşık 219 Şirketine El konulmasıyla sıkça duyar olmuştuk. Yapılan operasyonlar neticesinde Türkiye'yi terk eden Cem Uzan Fransa'ya yerleşmişti.

Türkiye'ye zaman zaman döneceğini Duyuran Cem Uzan bir kez daha gündeme geldi: Bu kez kazandığı bir davayla ilgili

Gelişme Şu dakikalarda yüzlerce haber sitesi tarafından son dakika olarak geçiliyor: HABER şu şekilde:

Deutsche Welle Türkçe’den Beraat Gökkuş’un haberine göre, iş insanı ve Genç Parti’nin kurucusu Cem Uzan Fransa’da Türkiye’ye karşı bir dava daha kazandı. Fransız Temyiz Mahkemesi, TMSF temsilcilerinin Uzan’ın Fransa’daki evini basarak 2 milyar euro değerindeki hisse senedine el koymasını özel hayatın mahremiyetine aykırı bularak "yasa dışı" şeklinde değerlendirdi.

Mahkeme heyetinde yer alan 12 yargıç tarafından verilen kararla Uzan’ın avukatı müvekkilinin Kepez ve ÇEAŞ’a ait hisse senetlerini "geri alma yolunun açıldığını" söyledi.

Avukat Matthias Pujos, mahkemenin kararında Fransa topraklarındaki özel mülklerin "dokunulmazlığı" hakkının çiğnenemeyeceğine vurgu yaptığını belirtti.

TMSF temsilcileri, 25 Ağustos 2017’de Cem Uzan’ın Paris'teki evine kendisi orada bulunmadığı sırada baskın yaparak hisse senetlerini almıştı. Uzan daha önce bu konu ile ilgili davayı Fransa İstinaf Mahkemesi’nde kazanmıştı. Ancak Türkiye davayı temyize taşıdı.

Uzan AİHM’de kazanmıştır
Cem Uzan hakkında Haziran 2003'te Genç Parti lideri olduğu dönemde, ailesinin sahip olduğu ÇEAŞ ve Kepez Elektrik’e devlet tarafından el konulmasının ardından Bursa'da yaptığı konuşma sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirirken kullandığı ifadeler nedeniyle hakaret davası açılmıştı. Uzan bu davada Eylül 2008'de 8 ay hapis ve yaklaşık 688 lira para cezasına mahkum edilmiş, bu ceza Denetimli Serbestlik Yasası uyarınca 1 yılı rehber kontrolünde olmak üzere 5 yıl adli denetim ve öfke kontrolü kitabı okumaya çevrilmişti.

Uzan bu karara karşı AİHM önünde açtığı ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkı davasını da Mart 2018'de kazanmıştı. AİHM, siyasi bir lider olarak Cem Uzan’a verilen cezayı “orantısız ve demokratik bir toplumda gereksiz” bulmuştu.