Gündüzleri imam, akşamları ressam

Gündüzleri imam, akşamları ressam

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde imamlık yapan Aydın Tok, gündüzleri din hizmeti verirken, akşamları ise atölyesinde sanatla uğraşıyor.

Adilcevaz Bekir Efendi Camii imamı olarak görev yapan Aydın Tok, çocukluk yıllarından beri içinde yaşattığı resim yapma sevdasını sürdürmek için görev yaptığı caminin karşısında kendisine atölye açtı. Resimlerini özellikle kış aylarında yatsı namazından sonra yaptığını ifade eden Tok, gündüzleri imamlık, geceleri ise ressamlık yaptığını dile getirdi.

Atölyesinin camiye yakın olması dolayısıyla resimlerini namaz aralarında ve boş vakitlerinde de çizdiğini dile getiren Tok, resim yapma sevdasının ilkokul çağlarında kitap ve defterlere çizdiği karalamalarla başladığını söyledi.
Tablolara özellikle Adilcevaz, Ahlat, Bitlis ve Van’ın tarihi ve doğal güzelliklerini işlediğini ifade eden Tok, çalışmalarının çoğunluğunu yağlı ve guaj boyalardan yaptığını belirterek, “Resim sanatını çocukluğumdan beri yaklaşık 20 yıldır yapıyorum. Bu sanata büyük bir ilgi duyuyorum.

Çocukluk yıllarımda bile defterlerimin ve kitaplarımın sayfalarına resimler çiziyordum ve o günden beri resim yapma hevesim ve merakım devam etti. Ancak buralarda resim yapma sanatına ilgi duyanların sayısı yok denecek kadar az. Bu sanatın yaşatılması için elimden gelen gayreti göstermeye çalışıyorum. Bu sanatı bir yerlere getirebilmemiz için yetkililerden, büyüklerimizden ve iş adamlarından destek bekliyoruz. Gerekirse bu sanatın yaşatılması için açılacak olan kurslarda eğitim verebilirim” dedi.
Aydın Tok, öğrencilik yıllarında katıldığı birçok yarışmadan dereceyle döndüğünü ifade ederek, “Geçmiş yıllarda ilk sergimi 1998 yılında Van’da açtım. Daha sonra Tatvan fuarında ve Bitlis'te sergi açtım. İstanbul ve Gaziantep’te ressamlarla görüşme imkanım oldu. Onların bilgi ve birikimlerinden yararlandım. Önümüzdeki günlerde Adilcevaz Kültür ve Sanat Evi’nde bir sergi a
çmayı düşünüyorum. Ayrıca büyüklerimizden ve iş adamlarımızdan destek bulabilirsem batı illerinde büyük bir şehirde daha kapsamlı bir sergi açarak ilçemizin ve yöremizin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini tanıtmak istiyorum” diye konuştu.


Ressamlık sanatını severek yaptığını ifade eden Aydın Tok, gündüzleri camide imamlık, akşamları ise atölyede ressamlık yaptığını belirterek, “Gün içinde görevde olduğum için resim yapmaya pek vakit bulamıyorum. Ancak resimlerimi özellikle kış aylarında geceler uzun olduğu için yatsı namazından sonra yapıyorum. Fakat gün içerisinde ve namaz vakitleri arasında fırsat bulduğum zamanlar yine sanatımla uğraşmaya devam ediyorum” şeklinde konuştu.
ÖZCAN BEŞKARDEŞ - İHA