Güne Zinde Başlamak İçin Sağlıklı Bir Kahvaltı Nasıl Olmalıdır? Çaydan uzak durun çünkü..

Kültürümüzün olmazsa olmazsa kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Şüphesiz ki en renklisi de yurdumuzda yapılan kahvaltıdır. Peki 'Sağlık bir kahvaltı nasıl olmalıdır? diyorsanız işte sizler için derlediklerimiz..

Güne Zinde Başlamak İçin Sağlıklı Bir Kahvaltı Nasıl Olmalıdır? Çaydan uzak durun çünkü..
Yayınlanma Tarihi : 17 Aralık 2020 07:30

Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Metabolizmanın düzgün çalışması için kan şekerinin belli bir seviyede olması gerekir. Yüksek kan şekeri uygun değildir. Ana öğünü ihmal etmez ve gerektiğinde ara öğünler eklerseniz, kan şekeri seviyeniz normal sınırlarda kalacak ve vücudunuz dengeyi koruyacaktır.

Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan insanlar, kahvaltı yapmayan insanlara nazaran iş yerinde ve okulda daha verimli olurlar. 

Kahvaltıda Kaç Kalori Tüketilmeli? 

Kahvaltıda tüketilen protein kalitesi kan şekerini etkin bir şekilde düzenleyip yorgunluk ve açlığı önleyebileceği için günlük tüketimin en az 1/5'i olmalı ve bu değerin altında olmamalıdır. Günlük enerji ihtiyacı yaş grubuna göre değişmekle birlikte kişinin enerji ihtiyacı 2000-3000 kalori olduğunda kahvaltıda alınan enerji 400-600 kaloridir. 

Sağlıklı Bir Kahvaltıda Ne Olmalı? 

Sabah kahvaltısında en az bir bardak süt içmek ve portakal, domates, salatalık gibi meyve ve sebze yemek güne başlamak için en önemli adımlardır. Çocuklar kahvaltı sırasında bir bardak süt içmelidir. Süt içmeyen çocukların kalsiyum alımını destekleyecek kadar peynir veya yoğurt yemesini sağlayın. 

Çocuklar taze yumurta, süt, peynir, zeytin, reçel ve kahvaltılık gevrek ürünlerini yiyebilirler. Kahvaltıda yenen sebze ve meyveler, içerdikleri posaya daha uzun bir tokluk hissi verdikleri için kan şekerinin yükselip düşmesini yavaşlatır ve vitamin alımına da yardımcı olur. Kahvaltıda yenen sebze ve meyveler C vitamini açısından zenginse, demir emilimini artırmaya ve kan kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabilirler. 

Kahvaltıda çay içmek, yiyeceklerdeki faydalı maddelerin kullanımını azaltabilir. Bu nedenle çayın hafif limon olması gerekir. Ihlamur ağacı gibi bitki çayı ilk tercih olmalıdır. Ancak kahvaltıda süt içmek en sağlıklısıdır. Çocuklar kahvaltı sırasında bir bardak süt içmelidir. Süt içemeyen çocukların yeterince peynir ve yoğurt yemesini sağlayın. 

Kahvaltı Neden Önemlidir? 

Uyurken bile vücudumuz çalışmaya devam ediyor. Akşam yemeği ile kahvaltı arası yaklaşık 12 saat sürer. Bu süre zarfında vücut tüm besinleri tüketir. Sabah kahvaltı yapmazsanız, beyinde yeterince enerji olmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat eksikliği ve algı eksikliği yaşarsınız. 

Vücudun normal çalışması için kan şekerinin belli bir seviyede olması gerekir. Düşük şeker ve yüksekliği olmaması gereken bir durumdur. Düzenli ve ölçülü yemek yerken, kan şekeri seviyeleri azalmaz veya artmaz, böylece vücut dengeyi koruyabilir. 

Kahvaltıda yeterince protein tüketen kişiler yüksek iş verimliliği ve konsantrasyona sahiptir. Kahvaltı yapmayan insanlarda dikkat dağınıklığı olacak ve algı yavaşlayacaktır. Kahvaltı yapmadan egzersiz yaptıklarında baş dönmesi, bulantı ve kusmadan şikâyet ederler.

Düşük proteinli bir kahvaltı yaptıktan sonraki ikinci ila üçüncü saatlerde kan şekeri açlık seviyesinin altına düşer ve insanlar aç hissettiğini bildirir. Yeterli protein içeren bir kahvaltıdan sonra kan şekeri düzenli olarak yükselecek ve açlık seviyesinin üzerinde kalacak, böylece insanlar açlık hissetmeyecekler. 

Bu Siteden ulusalpost.com aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!