Güneş Kremlerinde Gizlenen Tehlike! Bu Şekilde Kullanınca Kansere Neden Olduğu Tespit Edildi....

Güneş Kremlerinde Gizlenen Tehlike! Bu Şekilde Kullanınca Kansere Neden Olduğu Tespit Edildi....

Güneş kremlerini kullanırken dikkatli olun. Piyasadaki çoğu güneş kreminde yatan tehlike ne? Yanlış kullanıldığında güneş kremi bakın kanser yapıyor... Güneş kremini nasıl kullanmak gerekiyor? Güneş kremi nasıl seçilir?

Bilim insanları şampuan, nemlendirici ya da güneş kremi gibi pek çok ürünün içerisinde bulunan oktrokrilenin maddesi hakkında bir tehlikeyi ortaya koydu. Araştırmalar sonucunda güneş kremi eskidikçe bu madde çevreye ve vücuda büyük zararları olan benzofonon maddesine dönüşüyor.

Deniz hayatını tehdit ediyor...

Güneş kremlerinde yer alan güneş koruma filtresi olan oktokrilen maddesinin bu etkisi hem bilin insanlarını hem de bu ürünleri kullananları çok şaşırttı. Satın alınan ürün eskidikçe oktokrilenin maddesi hızla artış gösteriyor ve yerini benzofonon maddesine bırakıyor. Chemical Research in Toxicology adlı kimya dergisinde yayınlanan araştırma bulgularına göre oktokrilen maddesi zaten deniz hayatı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Hatta bu madde deniz mercanları için de büyük bir tehdit.

Bir sene sonunda..

Araştırmacılar ürünleri laboratuvar ortamında sabit bir ısıda eskitti. Bir sene eskitilen ürünlerde başta az miktarda görülen benzofenon maddesi, bir sene eskitmenin sonucunda yüzde yüz artış gösterdi. Araştırmacıların aktardığına göre bazı kozmetik ürünlerinde eskitme yapıldıktan sonra benzofenon maddesi yüzde iki yüze kadar artış gösterdi.

Hayvanlarda etkileri tam olarak  görüldü

Aynı sağlık kuruluşu benzofenonun neden olduğu kanser riski ile alakalı olarak yeterli miktarda verilerin de elde edildiğini dile getirdi. Laboratuvar hayvanlarına yapılan deney sonucunda, benzofenona maruz kalan hayvanlarda lenfoma ile böbrek kanseri görüldü. Araştırmacıların altını çizdiğine göre ise bu hayvanlarda dermatolojik olarak da sorunlar gözlemlendi.

Bu sayede yeni bir bilgi de keşfedilmiş oldu

Araştırmanın ortaya koyduğu diğer bir şey ise oktokrilenin benzofenona dönüşmesi oldu. İlk kez oktokrilenin benzofenona dönüştüğünün anlaşılmasının yanında derinin hızla emdiği bu maddenin zararlarına da değinildi. Bu ürün, cilde olduğu kadar insan sağlığına ve çevreye de büyük zararlar sağlamaktadır. Bu nedenle kesinlikle kullanılmamalılar.

Etiket arkasında görebileceğiniz bu maddeye karşı dikkatli olun.