GÜNEŞ YAY BURCUNDA

Güneş ikizler burcunda meydana gelen dolunay esnasında yani dün Yay burcuna geçiş yaptı. Bu vesile ile tüm Güneşi Yay Burcunda olan Yayların doğum gününü en içten dileklerimle kutlarım.
Bu yazımda Yay burcundan bahsetmek istiyorum sizlere...
Yönetici gezegeni Jüpiter'dir. Eril bir burçtur. Yay ateş elementinden olduğu için aktif, ateş gibi hızlı, çabuk harekete geçen; değişken tarzda olduğu için daha esnek ve değişen koşullara kolay adapte olan bir yapısı vardır.
Psikolojik açıdan yay burcunun temel konusu başka ufuklara açılmak ve kendi yaşam deneyimiyle uzmanlaşmaktır. Başka ufuklara açılmak; kendisinden farklı şeylere inanan, farklı prensiplere göre yaşayan kültürleri deneyimlemek demektir.
Gölge yönüyle yay burcu bu yolculuğa çıkmak yerine hem kendi hem de başkaları için doğruyu zaten bildiğini düşünebilir. Bu durumda gerçek yaşamdan kopuk, hoşgörüsüz, vaaz veren veya kendisi için bile geçersiz ve katı prensipler edinebilir. 
Çok bildiğini zannetmek ve gelecek için devamlı iyimser olmak, her şeyi geleceğe havale etmek Yay burcunun gölgesidir. Ayrıca diğer gölgeleri; aşırı güven, dikkatsizlik, abartmak, ayağını yorganına göre uzatmamak, kendini olduğundan daha donanımlı ve büyük göstermek, üşengeçlik ve yapabileceğinden daha fazlasına söz vermektir.
Yay; gezgin, öğrenci ve filozoftur. Bitmek bilmez biçimde bilginin peşindedir. Doğanın ve evrenin yasalarının peşinde olan bir yaşam bilgeliği vardır. Ormanda kamp yapmak ve tüm doğa sporları yay burcunun kapsamı içerisindedir. 
Yay burcu; vücudumuzda kalça ve üst bacaklarla ilgili bölgeleri temsil eder.

Önceki ve Sonraki Yazılar