Günlük kullandığımız kokulu kimyasalların zararları. Biz görmesek bile Vücuda bunları yapıyormuş

Görsele ve kokuya önem gösterdiğimiz için oda spreyleri, kokulu mumlar, deodorantlar hayatımızda çok önemli yer işgal etmektedir.

Günlük kullandığımız kokulu kimyasalların zararları. Biz görmesek bile Vücuda bunları yapıyormuş
Yayınlanma Tarihi : 08 Ocak 2021 09:13

Her güzelin bir de kötüsü olduğu gibi görsel ve koku açısından güzelliği simgeleyen bu kimyasallar aslında sağlık için büyük ve küçük riskler teşkil ediyor.

Odanızın, bulunduğunuz ortamın güzel kokması için kokuyu meydana getiren faktörleri yok etmek ve bulunduğunuz ortamı havalandırmak aslında daha sağlıklı olacaktır. Kötü kokuları engellemek adına yapılan kokulu kimyasallar nefes darlığı, burun tıkanıklığı, öksürük astım krizi gibi solunum yakınmalarına, egzama, döküntü, kaşıntı, kızarıklık tarzı cilt sorunlarına ve mide bulantısı, gözlerde kuruma ya da sulanma, çift görme, kulak çınlaması, baş ağrısı, baş dönmesi, konsantre güçlüğü, dikkat dağınıklığı, huzursuzluk, asabiyet gibi sinir sistemlerini etkileyebiliyor. 

Kokulu kimyasallar propan, bütan ve izobütan gibi havaya sıkıldığında gözle görülemeyecek kadar küçük parçalıklar haline gelerek direk akciğere yapıyor ve nefes alıp vermeyi zorlaştırıyor. Bu tür olaylar özellikle astım hastalarını kötü etkiliyor. Göz ve deri hastalıklarına zemin hazırlıyor.

İçerisinde “paradiklorobensen” adli maddeyi taşıyan kimyasallar göz ve üreme sisteminde etkisini gösteriyor. Ayrıca kansere yataklık ettiği de söylentiler arasında. İçerisinde bulunan “limonen” adlı kimyasal göz ve burun alerjisi yaparken nefes darlığını da beraberinde getiriyor.

Oda spreyleri sadece havada zarar vermekle kalmıyor. Yere düşerken koltuğa, sehpaya, masaya, halıya yapışan bu kimyasallar bilmeden yutmamızla da bizlere bulaşıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.