Gurbetçilerden Vergi Mi Alınacak? Günün En çok gündem olan konusu oldu

Gurbetçilerden Vergi Mi Alınacak? Günün En çok gündem olan konusu oldu

Gündemde Vergi Affı ve Pirim Affı gibi haberler Dolaşırken Sosyal medyada bir konu gündem oldu. Yüzlerce kişi yorum yazdı:

Türkiye'de Vergi Affı ve Pirim affı gibi haberler gündeme gelirken Sosyal medyada yüzbinlerce takipçisi bulunan Eksisozluk.com Sitesindeki bir başlık tartışma yarattı.

Şimdiye kadar yüzlerce kişinin yorum yazdığı başlıkta Gurbetçilerden Vergi Alınması önerildi. Senelerce Türkiye'ye hiç giriş yapmamış olanlar ise bu duruma tepki gösterdi.

Elbette Türkiye'nin böyle bir hazırlığı yok Gurbetçilerden vergi alınması gibi bir durum söz konusu da değil.

Ancak Eksisozluk yorumcuları sayfalarca bu konuyu tartıştı.

Tartışmayı başlatan kullanıcı aynen şu ifadeleri yazmış gözüküyor:

başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin yaptığı gibi Türk vatandaşlarının yurtdışındaki gelirlerinden vergi elde edilmesi Türkiye cumhuriyetine ekonomik anlamda nefes aldıracaktır. devlete şiddetle tavsiye olunur.

Hürriyet'te yazan Şükrü Kızılıot'un 2014 Yılındaki yazmış olduğu ABD vatandaşı Türklere vergi kâbusu BAŞLIKLI yazıyı kaynak göstererek bu gerekçeyi öne süren kullanıcı 

Türkiye'ye yıllardır giriş bile yapmıyorum. size ne bizim öromuzdan" diye mesaj atan arkadaşlar için:

bizim derdimiz sizin paranız değil. sizin ülkeye yıllardır giriş çıkış dahi yapmadan ya da gelip Egede, Antalya'da tatil yapmakla sınırlı ülke deneyiminizden hareketle oy vererek bu ülkenin geleceğine yön vermeniz şeklinde de tepki göstermiş.

Böyle bir çalışma yapılır mı yapılmaz mı bilinmez ama mevcut yasalara göre Yurt dışında yaşayan ve 6 aydan fazla Türkiye'de bulunmayan vatandaşlar dar mükellef olarak sınıflandırılıyorlar

Ancak Türkiye'deki kazançları üzerinden vergilendiriyorlar.

Eksisozluk'te açılan bu başlık bir anda keşfet kısmına da düşünce tartışma yaratmış gözüküyor. Şimdiden 30 Sayfa olan tartışmanın bitmesi beklenmiyor

İlgili konuya ulaşmak isteyenler Eksisozluk sitesini ziyaret edebilirler