Güzelleşeyim derken üzülmeyin Maskara yaparken bu yanlışlardan uzak durunuz

Güzelleşeyim derken üzülmeyin Maskara yaparken bu yanlışlardan uzak durunuz

Maskara sürmek sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Bu hataları yapıyorsanız... Maskara sürmeden önce yararlanabileceğiniz kolay ipuçları. Maskara çabuk kuruyorsa, kirpikler birbirine yapışıyorsa bu hataları yapıyor olabilirsiniz...

Maskara sürerken kirpiklerinizi tek tek ayıracak, topaklanma gibi problemleri yaşamayacağınız bir rehbere mi ihtiyacınız var? Maskara hızlıca göze sürülen bir ürün değildir aslında. Tüm makyaj malzemeleri gibi onun da kullanılmasında bazı incelikler var. 

Maskara sürerken yapılan hatalardan biri, sürekli maskara fırçasını tüpe batırıp çıkarmaktır. Bunu sık sık yaparak aslında büyük bir hata etmiş oluyorsunuz. Çünkü bu şekilde sürün içerisinde hava girecek ve maskaranız daha hızlı kuruyacaktır. Bunun yanında hem kuruma hem de sokup çıkarmanın verdiği etki ile maskaranızda topaklanmalar olacaktır.

Topaklanma sorunu...

Bu topaklanmaları da sürekli kirpiklerinize süreceksiniz ve kirpikleriniz yapış yapış olacak... Bunu önlemek için hem fırçayı sokup çıkarma alışkanlığınızdan vazgeçin hem de fırçayı çıkardıktan sonra direkt kirpiklere uygulamayın! Dilerseniz tüpün ağız kısmına sürün ya da bir peçeteye sürerek topakları atın. Ancak ikinci seçenek daha makul çünkü tüpün köşesine aldığınız boya da kuruyacak ve maskara tüpünüzü pis bir hale getirecektir. 

Sıralamayı akıllıca planlayın

Diğer bir hata ise maskarayı sürme kısmında yapılıyor. Aslında bir değil birden fazla hata var. Maskarayı sürerken ilk amaç, her yere bulaşmaması için akıllıca bir sıralama izlemektir. Bu nedenle ilk adımda alt kirpiklerinizi boyayarak işe başlayın. Üst kirliklerde ise muhakkak kirpik diplerinden işe başlayın. 

Duruş ne olmalı?

Sürerken yapılan diğer bir hata ise, kafanın pozisyonu. Makyaj yaparken insanlar gerçekten şekilden şekle giriyorlar. Maskara sürerken de ister istemez çene ya yukarı kalkıyor ya da aşağı iniyor. Bunun doğrusu ise aslında her iki hareketi de kapsıyor. Ancak faklı zamanlarda. Alt kirpikleri boyuyorsanız kafanızı aşağı eğmeniz, üst kirpiklerde ise kafanızı kaldırmanız daha ergonomik bir seçenek olacaktır. 

Gerekirse yardım alın

Maskaraların özelliklerine de dikkat edin. Çünkü maskaraların bazıları dolgunlaştırmaya, bazıları kirpik boyunu uzatmaya, bazıları ise kıvırmaya yarıyor. Bu nedenle biraz İngilizce karşılık öğrenmek ya da maskara alırken yardımcı olabilecek kişilere danışmak en mantıklısıdır. 

İlgili Haberler