Habertürk Köşe Yazarı Fatih Altaylı İşaret Etti! Korona Virüs'ün İlacını Çıkaracak Türk Bilim İnsanı...

Habertürk Köşe Yazarı Fatih Altaylı İşaret Etti! Korona Virüs'ün İlacını Çıkaracak Türk Bilim İnsanı...

Fatih Altaylı işaret etti, Türk bilim insanının covid-19 hastalığına karşı büyük buluşu! Fatih Altaylı Sağlık Bakanlığına seslendi. "Gerçekten bu topraklardan çıkan bir başarı olabilir" diyerek Bakanlığa destek çağrısında bulundu...

Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşe yazısında dün gece konuk ettiği Prof. Dr. Hasan Önal’dan bahsetti. Altaylı Türk doktorun başarılarına işaret ederek Bakanlığa seslendi. Prof. Dr. Önal ilacı bile bulmuş olabilir ancak destek gerekiyor!

Koronavirüs gündemdeki gelişmelere bakıldığında kolay kolay yakamızı bırakacak gibi durmuyor. Aşı çalışmaları Avrupa'da sıkıntılı bir şekilde ilerlerken mutant virüs tehlikesi de pek çok milyonlarca dolarlık yatırım alan aşının çöpe gitmesine neden olabilir. Bunun yanında aşılamanın sonrasında da aşının etki etmediği bazı vatandaşların toleransı düşebilir ve toplumun bir kısmını korona virüs tehdit etmeye devam edebilir. Tüm sebepler ışığında uzmanlar da hem hastalıktan korunmak adına hem de tedavi adına pek çok çalışmalar yapıyor. Koronavirüs için ise diğer bir beklenen gelişme ise ilaç. İlaç sadece hastalık riskini kaldırmak için değil, hastalığa yakalanan kişilere de bir tedavi seçeneği sunabilir.

Yakın zamanda duyurulan tek ilaç çalışması Alman menşei bir firmadan geldi. İlacın piyasaya sürülmesi ise iki sene sürebilir...

Fatih Altaylı Teke Tek Programında Prof. Dr. Hasan Önal’ı ağırladı. Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Önal, metabolizma, çocuk beslenmesi ve otizm çalışmalarını sürdürmekte. 

Çalışması referans gösterilerek Oxford’da sürdürülüyor

Prof. Dr. Önal'ın başarılarından biri elma kabuğunda, kırmızı soğanda ve kaparide rastlanan quercetin isimli maddenin korona virüse karşı sağladığı korumayı test etmesi oldu. Quercetin maddesini takviye olarak alan çevresindeki sağlık çalışanları ile tüketmeyenlerin sağlık durumlarını takip eden doktor, bir kaç ay süren bir gözlem sonrasında quercetin tüketen 71 çalışanın yalnızca bir tanesinde asemptomatik covid-19'a rastlandığını açıkladı. Ancak maddeyi tüketmeyen 41 çalışanın dokuzu covid-19'a yakalanarak tedavi görmek zorunda kaldı. 

Çalışma bilimsel nitelikli olacak kadar kapsamlı olmasa bile saygın Lancet dergisinde bir ön gösterim yazısı olarak duyuruldu. Bunun sayesinde de Oxford ve Stanford gibi pek çok üniversitede Prof. Dr. Önal'ın çalışması kapsamlı bir şekilde üretilmekte.

Koronanın çaresini bulmuş olabilir

Daha da önemli bir çalışmayla uğraşan Prof. Dr. Hasan Önal, covid hastalığının ağır geçirilmesinde ve aynı zamanda mortalitede yani her bin kişi başına düşen kabaca ölüm sayısında Angiotensin 1-7 seviyelerinin ve Angiotensin2 ATR1 dengesini ortaya koydu. Eğer bu angiotensin 1-7 seviyelerine yükseltilip denge sağlanabilirse hastalık çok hafif atlatılabilir diyen Önal, aslında covid-19'a çare bulmuş bile olabilir.

Bakanlığa seslendi

Bu nedenle Fatih Altaylı bilim insanının başarıları ve çalışmaları ile ilgili olarak bir yazı kaleme aldı ve Sağlık Bakanlığı'nın hızlıca  bu çalışmaya izin vermesi gerektiğini dile getirdi. Altaylı, çalışmanın hızlıca onay alıp beklenen sonucun elde edilmesi halinde de Covid-19'un ilacının gerçekten Türkiye'de bulunan bir Trük doktorun bulması ile asıl o zaman iftihar edebiliriz sözlerine yer verdi.