Hafif Makyaj Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktasıyla Hafif Makyajın Sırları..

Gün içinde eğer önemli bir randevunuz yoksa tercihiniz de hafif bir makyajdan yana ise işte yazımızda hafif makyajın nasıl olması gerektiği ve sırlarıyla sizler için derledik.

Hafif Makyaj Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktasıyla Hafif Makyajın Sırları..
Yayınlanma Tarihi : 22 Aralık 2020 06:49

Makyajınızla taze, doğal ve zarif görünmenin yollarını mı arıyorsanız? Bu yazımızda hafif makyaj nasıl yapılır, hangi ürünleri kullanmanız gerekir ve hafif makyaj yaparken nelere dikkat etmelisiniz detaylıca anlattık! İşte, hafif makyaj hakkında merak edilenler…

Yüz İçin Hafif Makyaj

Cildinize nemlendirici uygulayın. Sonrasında güneş kremi sürün. Uzun saatler boyunca makyajınızın kalmasını istiyorsanız, bir makyaj bazından yararlanın. Yüzünüzü hazırladıktan sonra bir ince kat fondöten sürün. Cilt tonunuzu eşitlemek amacıyla bir fırçayla fondöteni dağıtın. Makyajınızı sabitlemek için cildi matlaştıran ve parlak görünmesini engelleyen bir pudra tercih edin. Cildinizin tamamına pudrayı iyice sürün. Bu aşamada pudra süngeri kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle T bölgesi ve göz altı bölgesine pudrayı dikkatlice uygulayın.

Yanaklar İçin Hafif Makyaj

Hafif tonlarda bir allık tercih edin. Allık fırçanız yardımıyla elmacık kemiklerine uygulama yapın. Yukarı yönde işlem yapmayı unutmayın. Yanaklarınızın ışıltılı görünmesini desteklemek adına aydınlatıcı da kullanabilirsiniz. Aydınlatıcıyı burun köprüsüne, elmacık kemiğinizin üst alanına ve çenenize sürebilirsiniz.

Gözler İçin Hafif Makyaj

Gözleriniz için ilk etapta göz astarı veya kapatıcı kullanın. Bu, göz makyajınızın kırışmasını önler ve makyajınızın uzun saatler boyunca kalmasını sağlar. Gözlerinizi tamamlamak ve daha taze bir makyaj görünümü sunmak adına nötr bir renk seçin. Ürünü düz ve yumuşak bir fırçayla göz kapağınıza uygulayın. Doğal görünümü korumak için sadece bir kat göz farı sürün. Sonrasında göz kalemine geçin. Kalemi gözünüze uygularken dış köşeden iç kısma doğru ilerleyin. Kaşlarınız, göz makyajının önemli bir adımı olduğundan, kaşlarınızı bir özel kalemle doldurun. Göz makyajınızı tamamlamak için kirpiklerinize rimel uygulaması yapın. Boyama işlemine, kirpiklerin dip kısmından başlayın.

Dudaklar İçin Hafif Makyaj

Rujunuzu sürmeden evvel dudaklarınızı bir dudak kremiyle hazırlayın. Görünümünüzü eşitleyen, açık pembe ya da şeftali tonlarında bir ruju dudaklarınıza uygulayın. Ruj kullanmak istemiyorsanız, yalnızca parlatıcıyı tercih edebilirsiniz.

Hafif Makyaj Yaparken Bunları Unutmayın!

 • Makyaj astarınız ve makyaj ürünleriniz benzer bileşenlere sahip olmalıdır. Aksi söz konusu ise makyajınız kısa süre içinde bozulabilir, akabilir, karışabilir. Yani astarınız su bazlı ise makyaj malzemeleriniz de su bazlı olmalıdır.
 • Fondöteni mutlaka bir fırça ya da özel süngerle uygulayın.
 • Fondöten sürerken aşağı doğru uygulama yapın.
 • Kapatıcıyı, gözlerinizin altından başlayarak konik biçimde sürün.
 • Cilt kusurlarını örtmek amacıyla kapatıcı kullanın. Ama kapatıcıyı sadece problemli alanlarda kullanmaya özen gösterin.
 • Makyajınızın daha iyi durmasını sağlamak için pudradan şaşmayın.
 • Doğru fırçayı seçtiğinizden emin olun.
 • Allık kullanımını abartmamak adına, hafif makyaj tercihiniz sırasında bu ürünü bir mendille cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Sivilceleriniz ve büyük gözenekli cilt tipiniz varsa, pırıltılı allıklardan kaçının.
 • Kaşlarınızı doldurmak için kaş fırçasından faydalanın.
 • Gözlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız, göz farını kaşınızın hemen altını sürün.