Hafızanın Güçlenmesini Sağlayan 8 yiyecek. Bu besinlerle güçlü bir hafıza mümkün oluyor

Güçlü bir hafıza için yemeniz gereken 8 yiyecek. Beyni direk etkiliyor ve hafızayı koruyor. Şimdiye kadar bir çok kişi faydasını gördü

Hafızanın Güçlenmesini Sağlayan 8 yiyecek. Bu besinlerle güçlü bir hafıza mümkün oluyor
Yayınlanma Tarihi : 24 Mart 2021 08:00

Hafızanızı korumak için sizler için bazı önemli yiyeceklerin listesini vereceğiz. Eğer güçlü bir hafıza istiyorsanız bu altın değerindeki bilgileri hayat felsefesi haline getirmenizde fayda vardır.

INCA Klinik’ten Kerem Bıkmaz, beynin beslenmesine yardımcı olan ve hafızayı güçlendiren besinleri şu şekilde sıraladı;

Yumurta

Bol protein kaynağından biri olan yumurta büyüme ve gelişmede sağladığı fayda kadar beyin içinde oldukça önemli bir besindir. Özellikle de hafıza bölümü durumu için gerekli vitaminleri barındırır.

Yaban mersini

Yüksek oranda antioksidan kaynağı olan yaban mersini, beynin daha uzun süreler sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda hafızayı geliştirme etkisi de olan bu besin beynin strese karşı korunmasını da sağlıyor. Sinir hücrelerini de etkileyen bu besin, beynin bellek bölümünde de olumlu etkiler yapabiliyor ve unutkanlık gibi hafıza sorunlarına da iyi geliyor.

Badem

Tam bir E vitamini deposu olan badem, ilerleyen yaşlarda beyinde oluşacak yaşlanmayı engelliyor. Aynı zamanda beyin sağlığı ve beyin gelişimi için de badem oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca fındık, ceviz, ay çekirdeği, fıstık gibi besinler beyin sağlığı için oldukça önemli ve tüketilmesi gereken besinlerdir.

Üzüm

Özellikle yaz aylarında sevilerek tüketilen üzümler, dopaminin salgılanmasını artırarak problem çözme yeteneğini geliştiriyor. Aynı zamanda bor bakımında da oldukça zengin olan üzüm, beyin sağlığı içinde önemli bir besindir.

Kivi

Damar ve beyin sağlığı için oldukça faydalı olan kivi, tam bir antioksidan deposudur. Beynin gücünü aynı zamanda belleği artırır. İçerisinde portakaldan daha fazla C vitamini barındıran kivi, muz kadar da potasyum içermektedir.

Taze Fasulye

Folik asit açısından zengin olduğu, yapılan araştırmalarla belirtilen taze fasulyenin beyin hücreleri üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu da belirlenmiştir. Ayrıca bu beyin hücreleri üzerindeki olumlu etkilerin ilerleyen yaşlarda da devam ettiği de ortaya çıkmıştır.

Kırmızı Soğan

İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde kırmızı soğan, hafıza güçlendirici ve zihin açıcı konumundadır.

Elma

İçerisindeki antioksidanlardan dolayı Alzheimer ve hafıza kaybına karşı koruyucu bir kalkan görevindedir. Mutlaka günde 1 adet elma tüketilmelidir.’’

Beyni Güçlendirip Hafızayı Geliştiren En Etkili Besinler

Bu gıdaları beyin gelişimini destekleyerek hafızayı da güçlendiriyor. Beyin sağlığınız için tüketmeniz gereken bu gıdaları sakın es geçmeyin! İşte zihni güçlendiren yiyecekler.

Kabak çekirdeği

Zihne iyi gelen gıdaların başında kabak çekirdeği geliyor. içeriğindeki magnezyum sayesinde hafızaya ve beyin fonksiyonlarına etki eden kabak çekirdeğini günde bir avuç tüketmek gerekiyor. Öğrenme için de etkili bir mineral olan magnezyumu özellikle öğrenciler mutlaka tüketmelidir.

Zerdeçal ve domates

Zerdeçal baharatının içerisinde beynin ihtiyaç duyduğu kurkumin maddesi vardır.  Kurkumin ise beynin dejenerasyonuna karşı bir koruma sağlamaktadır. Zerdeçal bir yandan da kilolarını kontrol etmek isteyen kişiler için de vazgeçilmez bir baharattır. Biraz yemeklerinize ekleyerek etkisini görebilirsiniz.

Hafıza güçlendirmek için her sabah hormonsuz domates tüketmeye özen gösterin. İçeriğindeki likopen maddesi sayesinde büyük bir antioksidan etkisi gösteren domates, beyne iyi gelen gıdalar arasındadır.

Ispanak ve avokado

E vitamini ve omega 3 deposu olan avokado da beyin için önemli bir gıdadır. Avokadoyu düzenli olarak tüketmek beyinsel işlevler için önemlidir.

Demir içeriği ile çokça tüketilen ıspanak da beynin sağlıklı çalışmasına etki eder. Ancak demir emiliminin sağlanması için ıspanak yemeğinize c vitamini deposu limondan sıkmayı unutmayın.

Yumurta ve tarçın

Yumurtayı da kahvaltıdan eksik etmemek gerekiyor. Protein kaynaklarından biri olan yumurtayı günde bir kez düzenli tüketmeyi doktorlar öneriyor. Beyin için ise demans ve Alzheimer gibi hastalıkları çoğunlukla önlüyor.

Tarçın hep kaç şekerini dengelemesi nedeniyle kilo vermek ve tatlı krizlerine girmeyi önlemek için kullanılır ancak yapılan araştırmalar gösterdi ki tarçın tüketmek aslında bir yandan da yüksek konsantrasyon da sağlamakta. 

Bitter çikolata...

En sevilecek olan ise bu maddede geliyor. Bitter çikolata tüketmek de hem hafızaya iyi gelmekte hem de beynin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır. Ancak bitterin günlük tüketimi sınırlı olmalıdır.

Hafızayı Güçlendirmek İçin:

  •  Hafıza denince akla ilk gelen besinin balık olduğunu biliyoruz. Omega-3 bakımından zengin olan balığı özellikle mevsiminde haftada en az 1 kez yemeye özen göstermelisiniz.
  • Hafızaya iyi gelen besinlerden biri de kuruyemişlerdir. Özellikle ceviz hafızanızı güçlü tutmanız ve gereken enerji ihtiyacını karşılamanız için size oldukça yarar sağlayacaktır. Cevizin yanı sıra fındık, fıstık ve susam da hafızanızı güçlendirecektir.
  • E vitamini içeren ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz. E vitamini zihninizi dinç tutmanızı sağlayacaktır. 
  • Yaban mersini tüketmeniz sizi yaşa bağlı gelişen hafıza sorunlarından korumaya yardımcı olacaktır.
  • Çikolata kilo yaptığı için insanlar yemekten çekiniyorlar ancak hafızayı güçlendiren besinler arasında bulunuyor. hergün 1-2 kare bitter çikolata tüketmelisiniz.
  • Kahve beyni uyararak konsantrasyonu sağladığı için hafızanıza da iyi gelecektir. Ayrıca kahvenin alzheimer2 karşı kalkan oluşturduğu bilinmektedir.
  • balık, yumurta, ciğer, tavuk, patates, muz, yağsız kırmızı et, kuruyemişler, tam tahıllar, süt ve süt ürünleri, kabuklu deniz hayvanları gibi B vitamini içeren besinlere yönelmeniz gerekmektedir. Özellikle B-12 içeren besinler size güçlü bir hafıza sunacaktır.
  • Yumurta ve üzüm gibi besinlerde sizin hafızanızı güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Haberler