Hafızayı Güçlendiren ve Uçuşa Geçiren 8 besin

Hafızayı Güçlendiren ve Uçuşa Geçiren 8 besin

Bu gıdalar beyni güçlendirmekle kalmıyor hafızayı ve odaklanma süresini de olumlu yönde etkiliyor. Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz'ın açıklamalarına göre, bu sekiz besini tüketmek beyne anında katkı sağlamakta!

Gün içerisinde yediğimiz gıdalar içerisindeki mineraller kanımıza karışarak neredeyse tüm organlarımıza etki ediyor. Bunun sonucunda ise ya sağlıklı ya da hastalıklı bir bünyeye sahip oluyoruz. Sadece fiziksel rahatsızlıklar değil, beynimize de etki eden gıdalar, zihnimizi de bir nevi kontrol ediyorlar. Bu sekiz farklı gıdayı gün içerisinde tüketerek beyninizi güçlendirebilirsiniz.

Yumurta ve yaban mersini

Her sabah kahvaltıda tükettiğimiz protein deposu yumurta, beyin gelimine de katkı sağlamaktadır. Hafıza geliştirmeye yarayan yumurtada beynin bu bölümünü aktive edecek vitaminler mevcuttur.

Lezzetli bir meyve olan yaban mersini, antioksidan içeriği ile beyni taze ve genç tutar. Hafızaya olumlu etkileri bulunan yaban mersini bir yandan da stres önleyicidir. Sinir hücrelerini yatıştırdığı bilinen yaban mersini, unutkanlığa karşı da iyi gelmektedir.

Üzüm ve kuruyemişler

Aslında tüm kuruyemişler beyin sağlığı için faydalıdır ancak özellikle badem içeriğindeki e vitamini sayesinde beyni yaşlanmaya karşı korumaktadır.

Üzüm yazın çıksa da tüketilmesi gereken besinlerin arasında yer alır. beyindeki depomin salgısını arttıran üzüm, sorunları çözme yeteneğini geliştirmektedir. Ayrıca içerisinde bol miktarda bor bulunduran üzümü mutlaka beslenme programına eklemek gerekiyor.

Kivi, portakal ve muzun yerini alabilir

Kivi ise hem muz hem de portakal kadar önemli bir meyvedir. İçeriğindeki antioksidan sayesinde damar yollarını ve beyin sağlığını destekleyen kivi, beyne kuvvet vermekte ve belleği tazeleyip kapasitesini arttırmaktadır. kivide portakaldan çok daha fazla C vitamini bulunurken, muz kadar da potasyumu içermektedir.

Taze fasulye

Taze fasulye yemeğini sevmeyebilirsiniz ancak taze fasulye de folik asit açısından zengin bir besin olduğu için beyindeki hücrelere çok iyi gelmektedir. Hatta bu olumlu etkilerin çok ileriki zamanlarda da devam ettiği bilinmektedir.

Kırmızı soğan ve elma

Soğan gibi faydalı bir sebzelerin içerisinde kırmızı soğan türü hafızayı güçlendirmeye ve zihni açmaya yaramaktadır.

Her gün bir kez tüketilmesi tavsiye edilen elma, antioksidan içeriği sayesinde alzheimer ve hafıza kayıplarına karşı etkilidir. 

İlgili Haberler