Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasakları Kaldırılıyor Mu? Kabine Toplantısında Dikkat Çeken Başlık!

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasakları Kaldırılıyor Mu? Kabine Toplantısında Dikkat Çeken Başlık!

Hafta sonu sokağa çıkma yasakları kaldırılacak mı? Sokağa çıkma kısıtlamaları hakkında ilginç gelişme! Bir süredir hafta sonu sokağa çıkılamıyordu, işte yasakların kaldırılacağı tarih! Normale dönüş mü geliyor?

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabineden çıkacak kararı herkes merak ediyor. Kabine toplantısının gündeminde ise hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve restoran ve kafelerle ilgili yeni uygulamalar tartışılacak.

Uzun süredir kapalı olan işletmeler geçimini paket servisle karşılamaya çalışırken ardı ardına kötü haberler gelmeye devam etti. Hem vaka sayılarındaki durgunluk hem de mutasyon virüs ile alakalı gelişmelerden sonra restoran ve kafelerin açılması sürekli ertelendi. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları ise psikolojik olarak herkesi yıprattı.

Ayak uydurmamız şart...

Aşı ve azalan vaka sayıları ile ilgili gelişmeler umut ışığı yakacakken koronavirüs aşısını bulan Prof. Dr. Uğur Şahin'den herkesi ürperten bir açıklama geldi. Şahin'in belirttiğine göre bu virüs iki sene içerisinde kaybolup gitmeyecek. Koronavirüs en az on sene boyunca bizimle olacak...

Sert tedbirler geliyor

Bu nedenle yiyecek içecek sektörlerini kapatmadan ve ekonomiye daha fazla zarar vermeden yeni bir "normal" geliştirilmesi şart oldu. Bugünkü kabine toplantısında da restoran ve kafelerle alakalı olarak bir çözüm aranacak. Şimdiye kadar ortaya konmuş olana göre, restoran ve kafelerin içerisindeki kapasite yüzde otuza indirilecek. Yani eğer iç mekanda on adet masa varsa bu masa sayısı üçe düşecek. Dış mekanda ise bu oran yüzde elliye düşecek. Bunun yanında 30-40-45 denen bir sistem gelecek ve artık kafede oturmak isteyen müşteriler en fazla kırk beş dakika buralarda durabilecek. Bunun yanında hes kodu olmadan kafelere giriş de mümkün olmayacak. Sitem kabul edilirse mart ayında işletmelerin artık kepenkleri kaldırması bekleniyor.

Sokağa çıkma kısıtlamaları..

Diğer dikkat çeken bir başlık ise sokağa çıkma kısıtlamaları ile alakalı. Bakanlar Kurulunun bugün görüşeceği konu başlığına göre vaka sayılarının düşmesi ile bazı gevşetmeler söz konusu olabilir. Bu nedenle hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarında bir gevşetme söz konusu olabilecek fakat hafta içi yasakları konusunda bir öneri yok.