Haftada Üç Kez Kivi Yediğinizde Vücudunuzda Gerçekleşecek Değişimler! Kivinin Faydaları

Kivinin faydalarını saymakla bitmez. Kivi, bilinen faylarının başında bağışıklık sistemimizi korumasıyla dikkatleri üzerine çeken bir meyvedir. Gelin hep beraber kivinin başka ne faydaları varmış bir göz atalım...

Haftada Üç Kez Kivi Yediğinizde Vücudunuzda Gerçekleşecek Değişimler! Kivinin Faydaları
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2020 17:51

Her meyve ve sebzenin besin değeri ve proteinleri bakımından faydaları vardır. Buna esasen kivinin de birçok faydası bulunmaktadır. Bunların en önemlisi vücut bağışıklığı çok iyi korumasıdır. Gelin hep beraber kivinin başka mucizelerine bakalım! 

KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Kivi, düzenli olarak günde iki adet tüketildiği taktirde kalp sağlığına son derece iyi gelen bir meyvedir. Kandaki yağ oranının düşürülmesini sağlayan kivi, bu etkisi sayesinde özellikle kolestrol şikayeti olan hastalara çok iyi gelmektedir. Kalp, damar hastalıklarını indirgeyebilmek adına kivi tüketimi son derece faydalıdır.

TANSİYON SORUNUNA DEVA OLABİLİYOR

Kivide bulunan potasyum içeriği, tansiyon sorunlarının yaşanmasına engel oluyor ve bu sayede son derece yararlı bir etki sağlıyor. Ancak kivinin tansiyona iyi gelmesindeki tek sebep potasyum değil. Kivide bulunan lutein de inanılmaz bir katkı sağlamakta.

SİNDİRİM SİSTEMİNE ÇOK İYİ GELİYOR

Kivinin sağladığı en büyük yarar da sindirim sistemi hususunda etkisini göstermekte. Kivi, düzenli olarak tüketildiği taktirde sindirim sisteminde nizam sağlıyor. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan kivi, hazmı kolaylaştırıyor ve sindirim sisteminin işini son derece kolaylaştırmış oluyor. Kivi, buna bağlı olarak kabızlığı da engelliyor.

Uzmanlar, yaşı geçkin olan, kabızlık problemi yaşayan herkese düzenli kivi tüketimi önermekte. Aslında sadece yaşı geçkin olanlar için değil; Her yaştan kişi için sindirim sistemini nizama sokan önemli bir besin kaynağı olarak dikkat çekiyor.

ÜŞÜTMEYİ ENGELLİYOR

Sindirimi düzene sokan kivi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiren önemli bir besin kaynağı olarak dikkat çekiyor. İçerisinde bulunan zengin vitaminler sayesinde dinç, diri bir vücut sağlayabiliyor. Buna bağlı olarak özellikle soğuk havalarda üşütmeyi engelleyebilen kivi, C ve E vitamini deposu olduğu için evden eksik edilmemesi gereken bir meyve olarak dikkat çekiyor.

Kivi özellikle portakal ile beraber kış aylarında tüketilirse sağlık açısından etkisi net bir biçimde görülebilir. Her akşam bir adet portakal, iki adet kivi yiyen bir kişi kışın üstesinden gelme yolunda en emin adımı atacaktır.

AKCİĞERİ GELİŞTİRİP ASTIMI ÖNLÜYOR

Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda C vitamininin akciğerin gelişmesinde önemli bir fayda sağladığını ifade etmişlerdi. Bu vesileyle özellikle kivi gibi besinlerin yeni bir yararı daha söz konusu oldu. Kivi, sahip olduğu C vitamininin bolluğu sayesinde akciğeri geliştiren bir besindir.

Aynı zamanda astım gibi rahatsızlıkların belirtilerini düşürmeye yarayan kivi üzerine yapılan bir deneyde, astım hastası çocukların düzenli kivi tüketimleri sonucunda ne gibi değişikliklere uğradıkları test edilmiş. Test sonucunda hırıltı şikayetlerinin sona erdiği net bir biçimde gözlemlenmiş.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz