• BIST 101.729
  • Altın 227,961
  • Dolar 5,3025
  • Euro 5,9989
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 7 °C

Halıcılar Çin’den Mutlu Döndü

Halıcılar Çin’den Mutlu Döndü
Gaziantepli halıcılar, Çin'in Shanghai şehrinde bugün açılan Domotex Asia/China Yer Döşeme ve Halı Fuarından mutlu döndü.

Gaziantepli halıcılar, Çin'in Shanghai şehrinde bugün açılan Domotex Asia/China Yer Döşeme ve Halı Fuarından mutlu döndü.

Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede, Gaziantep'in makine halısında bir marka olduğunu Çin'de bir kez daha gördüklerini söyledi. Çin'i sadece bir pazar olarak görmediklerini belirten Kaplan, fuarın Asya-Pasifik bölgesinin en büyük ve dünyanın ikinci büyük yer kaplamaları fuarı olması nedeniyle farklı kıt'alardan da halı alıcılarıyla buluşma imkanı yakaladıklarını ifade etti.

"Mücadelelerin bugün karşılığını alıyoruz"

Sektördeki gelişmeleri ve ülkelerini taleplerini de dinlediklerini kaydeden Kaplan,"Shanghai New International ExhibitionCentre'da 140 bin metrekarelik alanda kurulan fuara, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinden katılım sağlandı. Fuar boyunca hem ürünlerimizi tanıttık hem de yeni pazarlara yönelik görüşmelere yaptık. Gaziantep'te dokunan halıların dünyanın her yerinde kullanıldığını görmek bizleri mutlu ediyor. Halı gönderdiğimiz ülkelerdeki halı alıcılarının memnuniyetini dinleyince de yorgunluğu üzerimizden daha kolay atabiliyoruz. Geçmişte verilen mücadelelerin bugün karşılığını alıyoruz. Bugünden itibaren de geleceğe yönelik önemli kararlar alarak gelecekte de bu insanların ürünlerimizle ilgili memnuniyet ifadelerini dile getirmelerine sağlamalıyız. Fuar var olan umutlarımızı daha da artırdı, fuardan mutlu döndük" dedi.

Dünya ekonomisinin gelişen bölgelerinden Asya'nın dikkati çektiğini vurgulayan Kaplan, gelişen bu pazarda daha fazla yer almanın yolunun da fuarlardan geçtiğini dile getirdi.

"Hedeflediğimiz rakamları yakalayamayız"

Fuarın meyvesini gelecek aylarda vermeye başlayacağını söyleyen Kaplan, "Fuarların önemini bu gibi organizasyonlarda daha iyi anlıyoruz. Yeni iş görüşmeleri yaptık ve farklı pazarlardan müşterilerle görüştük. Pazar çeşitliliğimizi artırmadan hedeflediğimiz rakamları yakalayamayız. Bu nedenle pazarlarımızı artırmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin bu yılın iki ayında gerçekleştirdiği halı ihracatına da değinen Kaplan, Türkiye'den iki ayda 301 milyon 668 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını hatırlatarak, bunun 205 milyon 13 bin dolarlık kısmının Gaziantep'ten gerçekleştirildiğine dikkati çekti. Türkiye'deki makine halısı ihracatının neredeyse tamamının Gaziantep'ten gerçekleştirildiğini ifade eden Kaplan, Çin'in bu paydan fazla yer almadığını vurgulayarak, bu ülkeye iki ayda 3 milyon 149 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini anımsattı. Kaplan, rakamların istenilen düzeyde olmadığını ancak ilerleyen yıllarda Çin pazarında daha aktif olacaklarını sözlerine ekledi.

Halıcılar Çin’den Mutlu Döndü

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim