• BIST 122.142
  • Altın 301,969
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -3 °C
  • İzmir 13 °C

Halk Oylamasına

Halk Oylamasına
AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, referandum çalışmalarına Gazipaşa ilçesinde devam etti.

AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, referandum çalışmalarına Gazipaşa ilçesinde devam etti.

AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, anayasa değişikliği paketinin detaylarını Gazipaşalılarla paylaştı. Hayır kampanyası yürütenleri yalan makinesine benzeten Çelik, "rejim değişiyor" iddialarına cevap verdi. Çelik, "1923'te Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyeti kurdu. Türkiye'nin rejimi cumhuriyettir. Bunun aksini savunanların karşısında önce biz dururuz. Rejim elden gitmiyor, vesayet gidiyor" dedi.

"Tek adamlık" iddialarını da eleştiren Çelik, "Diktatörlük, padişahlık türküsü tutturdular, aynı nakaratı söyleyip duruyorlar. Seçimle iş başına gelinen bir sistemde böyle tehlike olması mümkün mü? Tek adamlık CHP'nin geçmişinde var. Onların il başkanlarının valilik yaptığı dönemleri biliyoruz. Tek parti döneminde yaşananları millet unutmadı" şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanı sorumlu olacak"

Yeni sistemde cumhurbaşkanının iki dönemden fazla görev yapamayacağını belirten Çelik, "1982 model darbe Anayasasında cumhurbaşkanının yetkileri fazla ama sorumlu değil. Demokrasilerde böyle bir şey olamaz. Artık hem yetkili hem sorumlu cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılabilecek ve her suçtan yargılanabilecek" dedi.

"Sabah başka akşam başka yalan söylüyorlar"

AK Parti Milletvekili Çelik, "Cumhurbaşkanı Meclis'i feshedecek" diyenlere de tepki gösterdi. Yeni Türkiye'ye karşı çıkanların yalanlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

"Sabah başka akşam başka bir yalan söylüyorlar. Asılsız senaryolarına sürekli yenilerini ekliyorlar. Meclis'in feshedilmesi diye bir şey yok. Tam tersine Meclis'in eli güçleniyor. Artık yürütmenin bütçe kanunu dışında kanun teklif etme yetkisi olmayacak. Kanunları Meclis yapacak. Bütçeyi de Meclis kabul edecek, bütçe hakkı Meclis'in. TBMM'de her bir milletvekili kanun teklifi verecek. 2019'da 2 sandık kurulacak. Birinde Cumhurbaşkanını diğerinde milletvekillerini seçeceksiniz. Cumhurbaşkanı ile Meclis anlaşamazsa her ikisi de seçim kararı alabiliyor ve ikisi beraber seçime gitmek durumunda kalıyor. Bu aslında uzlaşma getiriyor, krizlerin çözümünü kolaylaştırıyor."

Toroslar vekilini bağrını bastı

Sena Nur Çelik, Gazipaşa İlçesi'nde Çakmak, Çörüş, Yeşilyurt, Çığlık ve Çobanlar Mahallelerini dolaştı. Çelik ve AK Parti teşkilatı üyelerine gözleme ile ayran ikram edildi.

Halk Oylamasına

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim