• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 28 °C

Halk Oylamasına Doğru

Halk Oylamasına Doğru
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Demre Hali ve sanayi sitesinde esnaf ve tüccarlara Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlattı.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Demre Hali ve sanayi sitesinde esnaf ve tüccarlara Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlattı.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Halk oylaması çalışmalarına Demre ilçesinde devam etti. Atay Uslu, Demre Halinde yaptığı toplantıda 16 Nisan Halk oylamasında "Evet" ile bir yenilik önerdiklerini, "Hayır" diyenlerin ise eski düzen değişmesin istediklerini anlatarak şunları söyledi: "Neden Evet sorusuna, anayasa değişikliğini madde madde anlatarak cevap veriyoruz. Oysa Hayır kampanyası yapanlar, bir öneri sunamıyorlar, değişiklik maddelerinden hiç bahsetmiyorlar ve hatta değişiklik gelecek maddeleri özellikle saklıyorlar."

Atay Uslu, "Evet'de Hayır'da bir seçenektir. İki tercih de saygındır ancak doğruların söylenmesi gerekir. Her gün Anayasa ile ilgisi olmayan yalanlar üretiyorlar. Hayır kampanyasını açık açık yalanlar üzerine kurmak milletin aklına hakarettir, saygısızlıktır" dedi.

Millet en net gösteren aynadır

Tek Adam, diyenleri bir kez daha yeni düzenlemeyi okumaya ve dürüst olmaya davet eden Uslu şöyle konuştu:

"Yeni sistemde, Milletin yüzde 51 oyunu alabilen Cumhurbaşkanı seçilebilecek. Cumhurbaşkanı en fazla 2 dönem yani 10 yıl seçilebilecek. Cumhurbaşkanı'nın şu an var olan meclisi tek taraflı feshetme yetkisi kaldırılacak. Seçim yenileme kararı alırsa kendisi de seçime gidecek. Meclis seçimi yenileme kararı alarak, Cumhurbaşkanı'nın görevini sonlandırabilecek. Eski sistemde Cumhurbaşkanı'nın kararları için hiçbir denetim yokken, yeni sistemde Cumhurbaşkanı'nın kararlarının tamamına yargı yolu açılıyor. Bugün Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetten ve milletvekillerinin yüzde 75'inin kararı ile yüce divanda yargılanırken yeni sistemde yüzde 66'sının kararı ile her suçtan yüce divanda yargılanabilecek. Bu düzenlemelerden "tek adamlık" sonucu çıkaranlara el insaf diyorum, yalan söylemeyin, burunlarınız uzar diyorum. Yalanlarla burunları uzuyor, onlar aynaya bakmıyorlar. Aynaya bakmasalar da millet onlara bakıyor ve görüyor. Millet en net gösteren aynadır. 15 yıldır milletimiz gereğini de yapıyor."

Kimse seçim kazanmadan ayakta kalamayacak

Yeni anayasa maddeleri ortadayken niye yalan söylüyorlar sorusunu da cevaplayan Uslu, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50 oy almayı hayal bile edemiyorlar. Kaybetseler de, koltuklarını ve genel başkanlık makam araçlarını bırakmak istemiyorlar. Çalışmadan, seçilmeden sadece karşı çıkarak muhalefet yapmanın konforundan vazgeçmek istemiyorlar. Vesayet odakları ile iş tutmayı, milletin güvenini kazanmaktan daha kolay görüyorlar" ifadelerini kullandı.

Halk Oylamasına Doğru

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim