• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 30 °C

Halkın canı yanıyor, onların cebi doluyor

Halkın canı yanıyor, onların cebi doluyor
Yüksek enflasyon ve işsizlikle başa çıkmaya çalışan ülkede MB faizleri sert artırdı.

Cumhurbaşkanı kararına göre, menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.


Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında,Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Geçici 8. Madde ile 30 günlük sürede gayrimenkule dair tüm sözleşmelerin taraflarca yeniden belirlenmesi ilkelerinin belli olmazken, taraflar nasıl uzlaşacağı ve hangi kur üzerinden sözleşmelerini uyarlayacakları konuları da net değil. Sözleşmenin yapıldığı dönemde 3 TL, şu anda 6.40 TL civarında olan kur için nasıl bir uyarlama ve sabitleme yapılacağı da merak konusu.

Serbestliğe darbe

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, dövizin yükselmesi çerçevesinde alınan bu kararla sözleşme serbestliği ilkesinin ağır yara aldığını aktardı. Kiraz, Türkiye’ye yatırım yapmak için gelmiş ve Türkiye’de yerleşik yabancı sermayeli şirketlerin özellikle yapmış oldukları ticari gayrimenkul yatırımları için ön görmüş oldukları sözleşme serbestliği nedeniyle bu konudaki sözleşme içeriklerinde yer alan Uluslararası Tahkim vb. maddeler bu kapsamda nasıl yorumlanacağının belli olmadığına işaret ederek, “Türkiye Cumhuriyeti hukukunu uygulama olanağı verilmeyen sözleşmeler nedeniyle bu uzlaşmaya yanaşmayan şirketler konuyu Tahkime taşıyacaklar. Mevcut yabancıların Türkiye’ye yatırım şartlarını da zorlayıcı bir etkisi olacak” dedi.

Perakendeci memnun

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin Türk lirasına dönüştürülmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararına yönelik, “Perakendenin elini rahatlatan kararla, adil ticaret düzeninin tesisi konusunda önemli bir adım atıldı ve TL ile ticarete dönüşte en önemli virajlardan biri alındı” dedi.

cumhuriyet gazetesi

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim