• BIST 99.384
  • Altın 221,436
  • Dolar 5,3620
  • Euro 6,0913
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 13 °C

Hamit Tuna'dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği

Hamit Tuna'dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği
Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirterek, "Toroslar Belediyesi...

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirterek, "Toroslar Belediyesi olarak engellilerimizin önünde engel bırakmamaya devam edeceğiz" dedi.

Tuna, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, engelsiz yaşamın zeminlerini oluşturabilmek ve toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla, engelli vatandaşlara yönelik projeler ve mesleki eğitimler hayata geçirdiklerini söyledi.

13 yıllık görev sürelerinde engelli dernekleriyle sürekli istişare içerisinde olduklarını kaydeden Tuna, "Bu kapsamda, görme ve ortopedik engellilerimize tekerlekli sandalye, beyaz baston dağıtarak, destek olmaya çalıştık. İlçemizdeki engelli vatandaşlarımızın tespitini yaptık ve hizmetlerimizi bu doğrultuda şekillendirdik. Kaldırım çalışmalarında yaptığımız düşük banket uygulaması ile engelli vatandaşlarımızın, kaldırımlardan en iyi şekilde yararlanmalarına vesile olduk" diye konuştu.

Engelliler için 3 tane AB projesine imza attıklarını vurgulayan Tuna, şöyle devam etti; " Bunlardan birincisi Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz Görme Engellilerin Toplumla Entegrasyonu ve Engelsiz Yaşam Projesi'dir. Bu proje ile görme engelli vatandaşlarımıza bilgisayar, masörlük, santral operatörlüğü, rehberlik ve serbest hareket etme gibi 5 dalda eğitim verdik. Böylelikle onların engelsiz yaşamalarına destek olmaya çalıştık. Diğeri de Yunanistan'ın Drama Belediyeler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğümüz Erişebilir Turizmin Geliştirilmesi Projesi'dir. 24 ay süren ve yeni sona eren İSKEP çerçevesinde ise belirlediğimiz dezavantajlı gruplarımızdan bir tanesini de Engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. İSKEP projesi kapsamında da engellilerimize iş kapısı oluşturmak suretiyle ortak çalışmalar yaptık. Engelli vatandaşlara yönelik hayata geçirdiğimiz bir diğer projemiz de Engelliler Akademisi'dir. Parklarımızda da engellilerimize yönelik düzenlemeler yaparak, oyun grupları oluşturuyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, engelli vatandaşlarımızın hayat standartlarının daha da yükseltilmesini temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim