Hamsi kızartırken sakın böyle pişirmeyin tüm besin değeri gidiyormuş bir tutam bundan eklemelisiniz

Hamsi kızartırken sakın böyle pişirmeyin tüm besin değeri gidiyormuş bir tutam bundan eklemelisiniz

Hamsi mevsimi geldi. Çıtır çıtır hamsi kızartmak için tavalar hazırlandı balıklar alındı ancak ne yaptıysanız kıvamı tutmuyorsa birde bu tarifi denemelisiniz.....

Hamsi avı başladı pazarlar hamsilerle doldu taştı. Şimdilerde yaklaşık 30 liradan satılan hamsinin ilerleyen dönemde 10 liraya kadar düşmesi bekleniyor. 

Lezzetine doyum olmayan hamsi ise genelde kimse kusura bakmasın ama evde kendimizin yaptığı tavada kızarttığımız hamsi oluyor.

Dışarıda yemeyi pek sevmem zaten pahalıya geliyor dışarıda yemek.

Uzun zamandır çıtır çıtır nasıl hamsi tava yapıyorum sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle efendim tava seçiminiz doğru olsun yapışmasın mümkünse hiç bir şey

Kimileri omlet yaptığında bile yapışan iğrenç tavaları kullanıyor. Onları sakın kullanmayın. İşin püf noktasını da size vereyim mi hamsiler tavada kızarırken mutlaka hamsilerin üstüne bir tutam kırmızı pulbiber ekleyin hem daha iyi kızarmasını sağlıyor hem de müthiş bir tat veriyor..

Ayrıca hamsiler kızarırken bir kaç damla limonda damlatırsanız koku yoğun bir şekilde de evin içine yayılmıyor.

Çıtır Çıtır Olması için Hamsi tavanın püf noktaları bundan bir tutam ekleyin daha iyi pişiyor

Genelde hamsi kızartırken başka bir tencerede de sirke ve limon çubuk tarçın kaynatıyorum. Evim hiç kokmuyor veya küçük tüple balkonda kızartıyorum bu daha pratik çözüm oluyor :))

Çıtır Çıtır hamsi nasıl kızartılır?

1 kilo hamsi. 2 su bardağı mısır unu siz isterseniz normal un kullanın. Bir miktar tuz ve sıvı yağ..

Hamsileri güzelce temizleyin. Bol su ile yıkayıp kevgirde süzün. Tavada yağ iyice kızınca hamsileri una güzelce bulayın hafifçe silkeleyip dörderdi gruplar halinde tavaya yavaş yavaş ekleyin birden bütün hamsileri sakın boşaltmayın... Hamsiler kızarmaya başlarken maşa ile ters çevirip diğer yüzünüde kızartın.

Mümkünse sıcak servis yapın. Kızartmadan evvel unu ve tuzu karıştırmanız çıtır çıtır daha lezzetli hamsi tava için daha iyi olacaktır.

Hamsiyi servis ederken mutlaka turp doğrayın ve dilim soğanla servis edin. Kimileri roka ile servis ediyor ama uzmanlar roka ile servis edilmemesi konusunda uyarıyor çünkü besin değeri gidebilirmiş.

Afiyet olsun.

ULUSALPOST.COM AKTİF LİNK VERMEDEN İÇERİĞİMİZİN ALINTI YAPILMASINA İZİN VERİLMEZ