Hamur İşi Sevenlere Kötü Haber! Bilim İnsanları Dikkat Çeken Tehlikeyi açıkladı

Hamur İşi Sevenlere Kötü Haber! Bilim İnsanları Dikkat Çeken Tehlikeyi açıkladı

Hamur işi yiyenler artık bırakmanın vakti geldiğini anladı. Bilim insanları açıkladı, simit ve poğaça sanıldığı kadar masum değil. Bu gıdalardan uzak durmak önem taşıyor. Simidin vücuda yaptıklarına inanamayacaksınız...

Hamur işi gıdaları çok tüketenlere kötü haber geldi. Kalp hastalığı ve diyabet riskiniz tüketmeyenlere oranla çok daha fazla olabilir. Uzmanlar her gün simit gibi beyaz unlu hamur işi gıdalar tüketenleri uyardı.

Her sabah çayın yanında severek ya da mecburiyetten simit veya poğaça gibi hem aşırı yağlı hem de herhangi bir besleyici madde içeriği bulunmayan simit, poğaça, börek ya da açma gibi gıdaları tercih ediyorsanız hayat akışınızda bir değişiklikle gerçekleştirmenin zamanı geldi. Çünkü bu gıdalar vücuda o kadar kötü etkiler yapıyor ki çok şaşıracaksınız.

Çabuk acıktırıyor

Sabah kahvaltıda simidi bir güzel yediniz. Aradan daha iki saat geçmeden tekrar mı acıktınız? Çok normal, çünkü simit gibi beyaz unlu gıdalarda glisemik indeks denilen kan şekerini arttırıcı maddeler çok fazladır. Bu da yendikten sonra etkisini gösterir ve yediğiniz karbonhidratlar sizi sadece anlık olarak tok tutsa da kısa sürede acıkmanıza yol açıyor. Zaten kilo almanın büyük sebeplerinden biri de glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketmektir. 

Diyabet tehlikesi

Diğer yandan bu besinler diyabete de yol açabilmektedir. İçerisinde herhangi bir besin maddesi barındırmayan simit, poğaça ve benzeri gıdalar boşa tüketilen karbonhidratlardır.

Araştırmalara göre bu gıdaları tüketenlerin kalp krizi gibi rahatsızlıklara yakalanma riski tüketmeyenlere oranla iki hatta üç kat daha fazladır.

Bağırsakları tehdit ediyor

Poğaça ve simit benzeri hamur işleri bel çevresinde yağlanmaya yol açmaktadır. Kilo problemleri de beraberinde bazı hastalıklar doğurmaktadır. Bunun yanında içerisinde basit rafine edilmiş karbonhidratlar bulunan simit, bağırsaktaki kötü bakteri oluşumunu destekler. Bağışıklık sist4emini en fazla destekleyen diğer bir sistem olan boşaltım sisteminde meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık ise tüm vücudu etkileyebilir.

Simit ve poğaçayı yediğinizde kendinizi yorgun ve duygusal açıdan kötü hissediyorsanız bu çok normaldir. Karbonhidrat alımı nedeniyle gerçekleşen bu duruma karşılık olarak beslenme düzeni değiştirilmelidir.