Hangi baharat neye iyi geliyor? İşte kadın ve erkeklere özel baharatlar

Hangi baharat neye iyi geliyor? İşte kadın ve erkeklere özel baharatlar

Baharatların inanılmaz özellikleri. Her gün yemeğe katıyoruz ancak faydalarını bilmiyormuşuz! İşte madde madde hangi baharatın hangi hastalığa iyi geldiği... Baharatlar bu rahatsızlıklar için birebir...

Tatları ile yemeklere lezzet katan, yeri geldiğinde hamur işlerinde kullanılan baharatların bu kadar faydalı olabileceğini kimse tahmin edemiyordu. Toz baharatlar ya da çekilmemiş baharatlar olmasına hiç bakılmaksızın öyle faydalar göreceksiniz ki...

Baharatların faydaları hakkında konuşan; Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, özellikle kadınların rahatsızlıklara iyi gelen baharatlara da değindi. Kadın vücudu ile erkek vücudu farklı olduğu için bazı baharatlarda kadınlara erkeklerden daha fazla yarayabiliyor. Bunlardan biri de zencefil.

Zencefil ağrı kesici etkisi gösteriyor

Zencefil deyince akıllara kış geliyor. Boğaz rahatsızlıkları, grip gibi hastalıklara çayı çok iyi gelen zencefilin bir de lezzetli kurabiyesi var ki sormayın. Kışın ılık bir bardak süt ile birlikte enfes bir tada sahip olan ve içi ısıtan lezzetli zencefilli kurabiyeye kim hayır diyebilir ki? 

Ancak yemeklere de karıştırılabilen zencefil daha sağlıklı şartlarda tüketildiğinde kadınlara büyük fayda sağlıyor. Egzersiz yapan kadınların kas ağrılarına iyi gelen zencefil, bir yandan da regl sancısı yaşayan kadınlar için iyi bir ağrı kesici niteliği taşımaktadır. Mide bulantısına da iyi gelen zencefilin çayını yolculuğa çıkmadan önce tüketebilirsiniz. Bunun yanında hamileler de bide bulantılarından şikayet ederlerken, en etkili gelen şeyin zencefil çayı olduğunu dile getirmişlerdir.  Ancak zencefili tüketmek isteyen şeker ilacı kullanana veya kan basıncı düşürücü ilaçlar kullananlar özellikle dikkat etmelidirler. 

Kimyona dikkat!

Öte yandan; kadınların hamilelik zamanında kullanmaması gereken bir baharat da mevcut! Kimyon, onca yararına rağmen düşüğe neden olabileceği için kesinlikle hamilelere önerilmemektedir. Aşırı da tüketilmemesi gereken kimyon, karaciğer ve böbreklerde büyük hasar meydana getirebilir. 

Zerdeçalın bilinmeyenleri...

Diğer bir baharat da zerdeçal olarak karşımıza çıkmakta. Zerdeçal, özellikle menepoza giren kadınları tehdit eden ostropoza karşı çok etkin bir baharattır, yani kemik erimesine karşı etkilidir. Ancak; kolon, prostat, pankreas, meme kanserlerinde hekim danışmanlığı ile birlikte yardımcı olarak kullanılması gerekiyor. Bunun yanında artrit, pankreatit, enflamatuvar gibi bağırsaklarda meydana gelen hastalıklar için ağrı dindiricidir.

İlgili Haberler