Hangi ittifak önde gidiyor? Son anketten bomba sonuçlar

Hangi ittifak önde gidiyor? Son anketten bomba sonuçlar

Son yapılan anket sonuçlarında bomba sonuçlar. Kimse bu kadarını beklemiyordu! Halka Millet İttifakı mı yoksa Cumhur İttifakı mı sorusu yöneltilince çıkan sonuç şaşırttı. Peki halk kimi seçti?

MetroPOLL Araştırma tarafından yapılan anket sonuçlarında şaşırtan sonuçlar geldi. Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021 anketinde halka siyaset gündemini meşgul eden önemli konu başlıkları sorulurken ittifak tercihleri de soruldu. Özer Sencar'ın sahibi olduğu MetroPOLL Araştırma'nın sosyal medya hesabından yayınlanan anket sonuçlarına göre ittifaklar başa baş giderken birinin az farkla önde olduğu görüldü.

Millet İttifakı mı Cumhur İttifakı mı?

hala erken seçimle alakalı sonuçlar merak edilirken iyice gerilen siyasi ortamda halkın nabzı da sürekli gündeme geliyor. MetroPOLL Araştırma'nın yaptığı Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021 araştırmasında halka bu sefer de hangi ittifaka daha yakın oldukları soruldu. AKP ile MHP'nin beraber kurdukları Cumhur İttifakı ile CHP ile İYİ Parti'nin bir arada olduğu Millet İttifakına mı daha yakın oldukları vatandaşların cevapları şaşırttı. Oranlara göre anket sorusu yöneltilen vatandaşların yüzde 38.6'lık kısmı Millet ittifakına daha yakın olduklarını dile getirdi. Diğer yandan Cumhur İttifakına daha yakın olduğunu belirten vatandaşların oranı ise yüzde 42.8 çıktı. 

Sonuçlar birbirine çok yakınken aradaki yüzde 18,6'nın da aslında çok önemli olduğu anlaşılıyor. Çünkü kararsız kesimin oranı yüksek olduğu için vereceği oylar da seçimin kaderini değiştirecek güce sahip olacak.

128 Milyar Dolar sorusu

Diğer yandan halka muhalif partilerin gündeme taşımış olduğu 128 milyar dolar nerede? sorusu kampanyasının nasıl buldukları soruldu. Soru yöneltilen vatandaşların yüzde  45.4'ü, 128 milyar dolar nerede? sorusunun yöneltilmesinin olumlu olarak gördüklerini açıkladı. Diğer yanda olumsuz olarak yanıt verenler ise yüzde 26 oranında olduğu kaydedildi.

Kongrelerin ve toplantıların salgın zamanında yapılması...

Salgın zamanında yapılan kongreler ve toplantılarının doğru bulunup bulunulmadığı da vatandaşlara soruldu. Buna göre ise vatandaşların yüzde 79,1'le hayır cevabı verdiği görüldü.