HASANKEYF’İN SULARDA KAYBOLUŞUNU SEYREDİYORUZ

12 bin yıllık, nice savaşlara, istilalara dayanan, yıkılmayan kent, HASANKEYF, Ilısu Barajı için feda ediliyor, yok ediliyor. Birçok tarihi eserin taşınarak kurtarıldığı ve kurtarılacağı söylense de gerçek olan, suların altında bir geçmişi, bir tarihi gömeceğiz.

İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve dünyaca da özel bir yeri olan Mezopotamya’dan kalma kalıntıların olduğu Batman’ın Hasankeyf İlçesi’nin yok edilişini tüm ülke olarak seyrediyoruz. Hiçbir şey yokmuşçasına…

Seyrediyoruz, adım adım bir geçmişin kalıntılarını, izlerini bir baraj uğruna yok edilişini… Ondan sonra çıkıp diyeceğiz ki biz tarihe sahip çıkıyoruz, koruyoruz.

Tarih, geçmişin izlerini taşıyarak korunmaz. Geçmişin izlerini suların altına alarak korunmaz.

Bu eşsiz öyle bir yer ki, eşine az rastlanır güzelliklerle bezenmiş bir yerdir. Kayalara oyulmuş evleri nedeniyle eskiden “Kayalar Kenti” anlamına gelen “hısn-ı Keyfi” adı verilmiş, Osmanlılar zamanında Hısnıkeyf ve sonra da orada yaşayan halk arasında Hasankeyf adını almıştır. Günümüze kadar gelen bir tarih, bir baraj uğruna yok ediliyor.

Bir tarihi yok etmek kolaydır. Aslında, sadece tarihi değil var olan her şeyi yok etmek kolaydır. Zor olan, var olanı koruyabilmek, yaşatabilmektir. Varlığını geleceğe taşıyabilmek, taşıtabilmektir. Bu, yerinden taşımak anlamında değil, varlığını olduğu yerde, zamana karşı, var olarak, yaşayarak devam ettirmek anlamındadır. Bunu yapmayıp da önüne gelen her şeyi yok edip sonra da “Pişmanım” deyip işin içinden çıkmakla zaman geri gelmez giden varlıklar.

Kim yapmış? Niye yapmış? Keşke yapılmasaydı? Diyerek ileride pişman olmak, keşkelerle kendini kandırmak, avutmakla olmaz bazı şeyler… Çok geç kalınmadan kurtarılması gereken ne varsa kurtarılmalıdır. Yanlışlardan dönülüp, durdurulmalıdır. İleride suçluluk duyup, hedef saptırıp, vicdan yaparak, suçu başkalarının üzerine yıkmak ya da günah keçisi yaratıp üzerine yıkmak yerine çok geç olmadan, yanlışlardan dönülmelidir ama ne yazık ki seyrediyoruz olan biteni görüp duydukça…

İyi seyirler!

 Seyretmeye doyamayanlar… Sizlere de iyi seyirler.

İyi seyirler!

Bir tarihin yok edilişinden zevk alanlar… Sizlere de iyi seyirler.

İyi seyirler!

Zamanında tedbir almayıp gözyaşı dökecek olanlar… Sizlere de iyi seyirler.

İyi seyirler!

Hiçbir şey yapmayıp, her şeye seyirci kaldığımız için bizlere, bizlere de iyi seyirler… 

Ne diyelim artık… SEYRETMEYE DEVAM!

CENGİZ ÇETİK

 

Önceki ve Sonraki Yazılar