Hastalanan Kediye İlaç Nasıl İçirilmeli? Tırmalanmaya Maruz Kalmaya Son!

Hastalanan Kediye İlaç Nasıl İçirilmeli? Tırmalanmaya Maruz Kalmaya Son!

Kediniz hastalandı ve ilaç içmesi mi gerekiyor? Hiç de kolay bir iş olmadığını baştan bilin ve korkutmadan kolay yoldan nasıl ilaç içirilmesi gerektiğini mutlaka öğrenin. İnatçı bir hayvan olan kedilere nasıl ilaç içirilebilir? İşte en basit yöntem...

Kediler bazen sakin bazen de çılgın tavırları ile evin en büyük neşesi haline geliyorlar. Ancak hastalanan bir kedi ise sahibine çok büyük bir acı yaşatır. Her evlat sahibinin bileceği bu iç sıkıntısına bir de kedilerin inatçı doğaları eklenince işler iyice zorlaşıyor. Kedilere ilaç içirmek ise aslında çok kolaydır. Sadece biraz zaman kollamak, kediyi tanımak ve yardımcı aparatlar kullanmak gerekebilir.

Her kedinin huyu farklı, kimileri bazen liderliğinizi kabul ederek boyun eğse bile sevmediği bir şeyi asla yapmıyorlar. Özellikle tadı acı olan ilaçları içmek gibi... Ya da sevmediği bir şeyi yedirmek işkence olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde kedim kabız olmuştu. Tıka basa yemek yemiş ancak tuvalete çıkamadığı için pespembe göbeği kocaman olmuştu.

Her hayvan sahibi bunun nasıl bir tedirginlik yarattığını iyi bilir.

Çünkü hayvanlar bizim gibi değiller. Ne yemeleri ya da yememeleri gerektiğini çok iyi bilmediklerinden birden oyun oynadığı sünger topundan kopardığı bir parçayı ya da yerde bulduğu ipliği oyun oynarken yutabilir ve bağırsaklarını geri dönüşü olmayacak şekilde tıkayabilir. Bu nedenle ben de kedim için çok korktum ancak röntgende herhangi bir zorlayıcı durum çıkmadı. İlaç yerine verebilirsek zeytin yağı önerildi ancak kedime bunu vermek için tüm gün resmen yalvardım. Sonrasında sakinleşerek ne yapmam gerektiğini buldum. Yazıda da sizinle bunu paylaşacağım.

Kedinizin zaaflarını kollayın

İlk adım gerçekten kediyi tanımaktan geçiyor. Bazıları çok hareketli olsa da onları durduran bir zaafları oluyor, yemek yemek ya da derin uyku gibi. Bu nedenle ben kedimin uykulu anını bekledim. Gün içinde uzun saatler boyu uyuyan hayvanı önce rahatlatmak gerekiyor ki bir şey anlamasın. Zeytin yağını da şırıngaya dökün. Ya da ilaç kullanacaksanız bunu mutlaka ağzını tam açarak açmanız gerekiyor. 

Ödül mamasını unutmayın

Kediyi rahatlattıktan sonra üstüne bir havlu örtün mümkünse bir inden yardım alın, değilse kendiniz de halledebilirsiniz. Kedinin tırnakları ya da pençeleri çok fazla yaralayıcı olabilir. Bu nedenle havlu kullanılmakta. Havluyla sarılan kedinin ağzının kenarından şırınga ile dikkatlice ilaç enjekte edilir. İlaç ise de ağız açılır, ilaç biraz ancak boğazına kaçacak ve korkutacak derecede olmayacak şekilde iç kısma konur. Kedinin ağzını sonra dikkatlice kapatmanız gerekiyor ki ilacı tükürmesin. Yuttuğundan emin olduktan sonra mutlaka havluyu kaldırın ve korkutmadan ödül maması verin. Bu şekilde bir dahakine de işiniz daha kolay olacaktır.