Hastaneye gitmeye gerek kalmadan. Evde kendiniz yapabileceksiniz. Tam 30.dakikada sonuç verip...

Hastaneye gitmeye gerek kalmadan. Evde kendiniz yapabileceksiniz. Tam 30.dakikada sonuç verip...

ABD hem sağlık personelinin yükünü hafifletmek hem de hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak adına evde uygulanabilir Covid-19 test kitinin kullanımına izin verdi.

Amerika Birleşik Devletleri hastanelerdeki yoğunluğu biraz olsun azaltabilmek için 30 dakikada sonuç veren ve evde yapılabilen Covid-19 test kitinin evde kullanımına izin verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) yapılan açıklamada; kurumun, California merkezli Lucira Health şirketinin ürettiği tek kullanımlık, tamamen evde yapılabilen ve 30 dakikada sonuç veren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test kitinin acil durumlarda kullanımını onayladığı belirtildi.

Nasıl kullanılacak?

Kullanım sınırlı olacak elbette ve reçete ile verilecek. Sadece evde değil doktor ofislerinde ve diğer test alanlarında da bu testin uygulanmasına müsaade edilecek.

Testin evde nasıl yapılacağı da anlatılıyor elbette. Covid-19 taşıdığından şüphelenen kişinin aldığı kit ile önce burundan sürüntü örneği alması gerekiyor. Alınan örnek kitin içine yerleştiriliyor ve beklenmeye başlanıyor. 30 dakikanın sonunda kit ekranında test sonucu gösteriliyor.

FDA, bugüne kadar 300 civarı test kitini onayladı. Söz konusu kitlerde testlerin büyük çoğunluğunun bir sağlık personeli tarafından burundan örnek alınarak laboratuvar ortamında yapılması gerekiyor. FDA yetkililerinden Jeff Shuren "Şimdi Kovid-19 bulaşmış olabilen Amerikalılar, (test) sonuçlarına göre kendilerini ve etrafındakileri korumak için hemen harekete geçebilecek." ifadesini kullandı.

 

İlgili Haberler