Hastanın Sırtından Alınan Kaslar Omzuna Nakledildi

Hastanın Sırtından Alınan Kaslar Omzuna Nakledildi

Denizli'de, şiddetli omuz ağrısı ve işlev kaybı nedeniyle doktora başvuran hastanın sırtından alınan kaslarla omuzu sağlığına kavuştu.

Denizli'de, şiddetli omuz ağrısı ve işlev kaybı nedeniyle doktora başvuran hastanın sırtından alınan kaslarla omuzu sağlığına kavuştu.

Denizli'de yaşayan 57 yaşındaki ev hanımı Nazlı Kara, evin balkonunda temizlik yaptığı sırada ayağı kayarak düştü. Kara'nın omzunda lif kopması meydana geldiği tespit edildi. Çeşitli hastanelere başvuran Kara'ya, fizik tedavi önerisinde bulunuldu. Ancak ağrı nedeniyle kolunda ve elinde güç kaybı yaşamaya başlayan evli ve iki çocuk sahibi Kara, durumuna ilişkin internetten araştırma yaptı. Araştırmanın sonucunda Kara, Özel Denizli Cerrahi Hastanesinde görevli olan Ortopedi ve Travmatoloji Hekimi Doç. Dr. Semih Akkaya'ya başvurdu. Yapılan muayeneler sonucunda Kara'nın ameliyat olması gerektiği belirtildi. Ev hanımı Nazlı Kara, ameliyata alındı. Riskli olduğu belirtilen ameliyatla Kara'nın sırtından alınan kaslar, omzunda kopmuş olan ve deforme olmuş kaslar ile birleştirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Semih Akkaya, Nazlı Kara'nın durumunun iyi olduğunu belirtti. Akkaya, "Bu tarz omuz kas yırtıklarında kapalı bir operasyon olan artroskopik ameliyat ile tamir işlemi yapıyorduk. Fakat Nazlı hanımın omuz kaslarında büyük oranda bir erime olduğu ve omzunda bunu sağlayabileceğimiz kas bulunmadığı için bu operasyonu gerçekleştiremedik. Ancak kapalı artroskopik işlemi zedelenmiş kasların olduğu bölgeyi temizlemek için yine kullandık. Ardından arka sırt kaslarından iki tanesini daha önce kaybettiği kaslara transfer ettik. Henüz hastamızı taburcu etmedik ama şu durumda bile sağlığına büyük oranda kavuştuğunu ve omzunu rahatça hareket ettirebildiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda elindeki güç kaybının da yerine gelmeye başladığını eklemeliyiz. Denizli'de bu operasyonu yapan en deneyimli ve donanımlı ekibe sahip olduğumuzu da belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı