Hastayken Tarhana Çorbasından içerken 1 kez daha düşünmelisiniz Uzmanından şaşırtan tarhana uyarısı.

Hastayken Tarhana Çorbasından içerken 1 kez daha düşünmelisiniz Uzmanından şaşırtan tarhana uyarısı.

Her derdin devası sanıyorduk meğerse zararı faydasından çokmuş. Diyetisyen Işın Sayın tarhana çorbasının bilinmeyenlerini anlattı.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Türk Mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan tarhana çorbası ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Tarhana çorbasının bebeklerde ek gıda olarak verildiğinde bebeklerin yeterli besin alamadığını belirten Sayın, tarhananın hasta çorbası olarak bilindiğini ama hastalara içirilmemesi gerektiğini ifade etti.

-BEYAZ UN GÖZDEN KAÇIRILIYOR

Tarhananın içinde domates, biber ve çeşitli baharatların bulunduğunu ve bunların faydalı olduğunu belirten Dr. Işın Sayın, içinde bulunan beyaz unu herkesin gözden kaçırdığını belirtti. Açıklamalarında; “Evet, tarhanada domates ve yoğurt vardır, ancak beyaz un o kadar baskındır ki; 1 çorba kaşığı tarhanaya karşılık 1 su bardağı su bile bazen az gelir. Gerçekçi olmak gerekirse yararlı içerikten çok, beyaz unun sakıncalarından söz etmek mümkün.

Herkesin ezbere söylediği bir bilgiyi yıkmak zordur. Ancak tarhanayı daha sağlıklı hale getirmek için beyaz una biraz yakından bakmak gerekiyor. Düşünün ki; buğday tanesi kabuk, liflerinden, tüm faydalı kısmından ve hatta ruşeyminden ayrıştırılıyor, dövülüp öğütülüyor. İçine beyazlatıcı kanserojen bileşikler ekleniyor.

Böylece beyaz un elde ediliyor. Toplumda insulin direnci ve hipoglisemi sorunu çok yaygın. Bu hastalıkların tedavisine eklenen ilaçlar (oral antidiyabetikler ve/veya akarbozlar) beyaz un ile buluşunca; tedavi edici etkisi ortadan kalkıyor, ilaçların yan etkileri hortluyor. Dahası, 'tatlıyı bıraktım, sakinleştim' deseniz bile beyaz undan elde edilen bir çorba sinsice tatlı tat bile vermeden, kan glukoz seviyenizi olumsuz etkiliyor” dedi.

 

-TARHANAYI HASTALARDAN UZAK TUTUN!

Hastalık dönemlerinde özellikle tarhana çorbası yapılıp içirilmemesi gerektiğini belirten Sayın, çorbayı içtikten sonra hastalarda bazı rahatsızlıklar görülebileceğini açıkladı ve “toplumda geniş sayıda hastada, tarhanayı takip eden saatlerde:

Aniden şiddetli acıkma, tatlı veya unlu mamul tüketme arzusu, tahammülsüzlük, uyku bozuklukları, esneme nöbetleri, halsizlik, zihinsel bulanıklık, odaklanma güçlüğü, sinirlilik, duygusal hassasiyet ve alınganlık, öfke kontrolünün elden çıkması gibi reaktif hipoglisemi ile uyumlu belirtiler de beraberinde getirebiliyor. 

Sadece insulin direnci ve hipoglisemide yanlış bir çorba değildir tarhana ve beyaz unlu çorbalar. Adet düzenleyici, antidepresan, kortizonlu ilaç tedavisi, menapoz ve polikistik over sürecindekiler için de, yatan hareketsiz hastalar için de, beyaz unlu çorbaların; ilgili durumlarla uyumsuz kimyaya sahip olduğu tartışılmazdır. Bebek ve çocuklar açısından da, besleyici değerinin yetersiz olduğunu söylemek zorundayım” diye konuştu.

ULUSALPOST.COM - AKTİF LİNK VERİLMEDEN ALINTI YAPILAMAZ..

İlgili Haberler