• BIST 97.955
  • Altın 219,135
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 11 °C

Hatay’da Pamuk Toplama Ücretleri Belli Oldu

Hatay’da Pamuk Toplama Ücretleri Belli Oldu
Pamuk toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ve makineli hasada ödenecek ücreti tespit etmek amacıyla il ve ilçe ziraat odaları başkanları, Reyhanlı...

Hatay'da pamuk toplama ücreti belirlendi.

Pamuk toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ve makineli hasada ödenecek ücreti tespit etmek amacıyla il ve ilçe ziraat odaları başkanları, Reyhanlı Ziraat Odası toplantı salonunda il koordinasyon kurulu başkanlığında bir araya gelerek ücretleri belirledi. Buna göre, pamuk toplama ücretleri 30 randımana işçiye 23 kuruş, elçiye 20 kuruş olmak üzere toplamda 25 kuruş olurken, 40 randımana işçiye 33 kuruş elçiye 30 kuruş olmak üzere toplamda 36 kuruş olarak belirlendi.

Diğer alınan kararlar ise şöyle:

"Makineli hasat ile toplanacak pamukların dekar başına 95 lira ödenmesine (özel anlaşmalar hariç), tarım işçilerinde 12 yaşından küçük, çalışamayacak kadar yaşlı ve hasta işçilerin çalıştırılmamasına, tarım işçilerinin örf ve adetlere uygun olarak sabah 06'00'da işe başlamalarına ve akşam saat 18.00'da işi bırakmalarına, işçilerin içme suyunu işverenler kendi araç ve elemanlarıyla temin ederek iş yerine ve konaklamalarına getirmesi, su tanklarının sağlıklı olması için içine 0,5 oranında klor katılması, bu klorların sağlık müdürlüğünden temin edilmesine, Hatay il sınırı dışından getirilen tarım işçilerinin çıkış kaynaklarından iş yerine geliş ücreti ile dönüşte kolaylıkla vasıta bulabilecekleri bir yere getirilme masraflarının işverence karşılanmasına, işveren işçi ücretlerinin işin ortasında işin sonunda olmak üzere iki bölümde işçilerin huzurunda ayrıca, aracıda işveren veya temsilcisi huzurunda işçilere ödenmesine, toplanan pamuğun 37 randımanın altında olmaması yönünde temiz toplanması tavsiye edilmesine, Çadır bekçisi yevmiyesi 45 TL., arkacı yevmiyesi 45 TL. ödenmesine, alınan bu kararlar tavsiye niteliğindedir. Bu anlaşma dışında toplama 300 TL. olup çavuşluk içerisindedir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim