Hatay'da üretilen Küllü Zeytin yok satıyor. Ve Dünyanın her yerinden talep var. Bir tutamı meğer..

Şimdilerde her yerde moda olan Hatay'ın meşhur lezzetlerinden küllü zeytin bakın nasıl yapılıyormuş

Hatay'da üretilen Küllü Zeytin yok satıyor. Ve Dünyanın her yerinden talep var. Bir tutamı meğer..
Yayınlanma Tarihi : 07 Nisan 2021 11:00

Gastronomi şehirlerimizden olan Hatay'ın yöresel lezzetleri saymakla bitmez. Ama öyle bir lezzet var ki asırlardır kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Odun Külü ile karıştırılan yeşil zeytin tadı damakta kalan lezzetlerden.

Hatay deyince akla en başta künefe ve tepsi kebabı gelir elbette. Hatay'da bulunan lezzetlerin hepsini saymaya kalksak eminiz sayfalar dolusu tutar ancak içlerinde öyle bir lezzet var ki anlatmadan duramayacağız. 

-Küllü Yeşil Zeytin

Yörede bulunan kadınlar, Hatay'ın zeytin bahçelerinden toplanan zeytinleri özenle seçiyor. Zeytini tatlandırmak için ocak ya da tandırdan odun külü toplayıp, külü bir kap içerisinde sıcak su ile güzelce karıştırıyorlar. Küllü suda 1 gün boyunca bekletilen zeytinler ardından süzülerek yıkanıyor. Ardından tuzlu su dolu şişelere dolduruluyor ve 3-5 gün arası bekletiliyor. Sonra ise kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi bu zeytin, sofradaki yerini alıyor.

İçinde herhani bir kimyasal madde bulunmayan zeytin doğal bir tarif olarak yüzyıllar boyu sofraları süslemeye devam edecek gibi duruyor.

Yapılışı:

Külü tandırdan toplayıp biriktirin ve kullanacağınız zaman mutlaka eleyin. Daha sonra da zeytinle yoğurun, hamur kıvamında yoğrulmasını gerçekleştiriyoruz. 3 günde tatlanıyor. 3 gün sonra da yıkanıyor ve 3 gün boyunca da suyunu değiştiriyoruz. Tatlandıktan sonra da yemeye hazır oluyor.

İlgili Haberler